Co kupić, aby obniżyć koszty stałe działania firmy produkcyjnej?

Mariusz Siwko
26.01.2022

Firma produkcyjna może być bardzo dochodowym biznesem, pod warunkiem, że je marże znacząco przekraczają koszty stałe. Z tym bywa różnie, szczególnie w dobie drożejącej energii oraz innych mediów. Chcąc obniżyć koszty działania firmy produkcyjnej warto zainwestować w kilka sprawdzonych rozwiązań. Gotową listę zakupów znajdziesz w naszym poradniku.

Instalacja fotowoltaiczna

Nie jest to oczywiście coś, co można kupić ot tak, z bieżących środków przedsiębiorstwa. Instalacja fotowoltaiczna to poważna i kosztowna inwestycja, która jednak w długim terminie powinna okazać się bardzo opłacalna. Przede wszystkim stanowi najskuteczniejszy sposób ochrony przed drożejącą energią elektryczną, która szczególnie mocno uderza w firmy produkcyjne.

Rada

Rozważ zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną off-grid, aby całkowicie uniezależnić się od dostaw energii z zakładu energetycznego.

Własne ujęcie wody

Nie jest to wcale taka oczywista inwestycja z punktu widzenia przedsiębiorców, jednak warto wziąć ją pod uwagę na etapie wybierania rozwiązań mogących obniżyć koszty stałe funkcjonowania firmy produkcyjnej. Własne ujęcie wody może zasilać linię technologiczną, system przeciwpożarowy, czerpana woda może być wykorzystywana do mycia pojazdów i różnych powierzchni. Jeśli obecnie firma zużywa ogromne ilości wody, za co przedsiębiorca płaci słone rachunki, to firmowa studnia z pewnością jest dobrą inwestycją.

Oczyszczalnia ścieków

Jest to wskazówka skierowana do przedsiębiorców, których firmy nie zostały podłączone do systemu kanalizacji i wyprowadzają nieczystości do zbiorników bezodpływowych. Wywóz szamba jest dziś bardzo drogi i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się zmienić. Dlatego w miarę możliwości warto przemyśleć zainwestowanie we własną oczyszczalnię ścieków, co pozwoli znacząco obniżyć koszty stałe działania firmy produkcyjnej, zwłaszcza zatrudniającej wielu pracowników.

Kocioł na biomasę

Ogrzewanie firmy produkcyjnej generuje bardzo wysokie koszty – szczególnie, jeśli obecny system jest oparty na gazie. Warto zatem przemyśleć przejście na ogrzewanie pomieszczeń biurowych i hali produkcyjnej kotłem na biomasę, na przykład pellet czy zrębki drzewne. Będzie to bardzo korzystne dla firm, które mają łatwy i bezpośredni dostęp do taniej biomasy, na przykład z pobliskich zakładów przetwórstwa drzewnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie