Znicz tradycyjny czy LED? Na co się zdecydować?

Krzysztof Jagielski
16.10.2018

Regularne odwiedzanie grobów bliskich jest mocno zakorzenione w polskiej tradycji. Młodsze pokolenie ma jednak coraz mniej czasu, by np. raz na dwa tygodnie zajrzeć na cmentarz, uporządkować nagrobek i zapalić zmarłemu symboliczną świeczkę. Odpowiedzią na ten problem są bardzo popularne znicze LED, które gwarantują wielotygodniową „stałopalność”. Mimo to wciąż budzą one uzasadnione kontrowersje. Czy rzeczywiście elektronicznych znicz jest dobrą alternatywą dla tradycyjnego?

Kwestia gustu

Nie brakuje osób, które z góry odrzucają pomysł zakupu znicza LED. Powodów jest kilka. Pierwszy z nich bezpośrednio odwołuje się do estetyki. Faktem jest, że tradycyjna świeczka prezentuje się najbardziej elegancko. Ponadto żywy ogień ma wymiar symboliczny. Tradycjonaliści oraz osoby, które mogą sobie pozwolić na regularne odwiedzanie grobów bliskich, raczej stawiają więc na klasyczny znicz.

Do niedawna znicze LED kojarzyły się nam z tandetą i pójściem na łatwiznę. To podejście powoli się zmienia. Producenci zadbali o to, aby na rynku pojawiły się znicze do złudzenia przypominające te zwykłe, bardzo eleganckie i efektowne. Pod tym względem szczególnie ciekawie prezentują się lampiony LED, które cieszą się sporą popularnością w okresie Dnia Wszystkich Świętych.

Osoby praktyczne, które np. z uwagi na znaczną odległość nie mogą odwiedzać grobu częściej niż raz na kilka miesięcy, z pewnością zainteresuje też ostatni „krzyk cmentarnej mody” – znicz solarny. Taka lampka jest wyposażona w mini panel słoneczny, który gwarantuje wyprodukowanie dostatecznej ilości energii, by zapewnić nawet wielomiesięczną stałopalność.

Znicz LED ma swoje zalety

Najważniejszą z nich jest oczywiście to, że nie trzeba go regularnie wymieniać. Wiele zależy od konkretnego modelu, jednak w sprzedaży są znicze, które teoretycznie powinny świecić przez okrągły rok. To bardzo duże ułatwienie dla osób naprawdę niemogących pozwolić sobie na częstsze odwiedzanie grobów bliskich (np. mieszkających za granicą).

Znicze LED, zwłaszcza te z wyższej półki, wcale nie wyglądają kiczowato, a na pewno nie bardziej niż te tradycyjne. Mogą stanowić elegancką ozdobę nagrobka, na pierwszy rzut oka w ogóle nie zdradzając, że źródłem światła są diody ledowe.

Wadą znicza LED jest natomiast to, że kusi on cmentarne hieny. Złodzieje bardzo chętnie kradną takie znicze, by później oferować je na portalach ogłoszeniowych. Nie ma na to niestety żadnego sposobu (w grę wchodzi tylko trwałe przymocowanie znicza do nagrobka, ale z przyczyn praktycznych mało kto się na to decyduje).

Nie da się jednoznacznie wskazać, który znicz jest lepszy, bo wszystko zależy tutaj od konkretnej sytuacji, a także preferencji estetycznych. Tradycjonaliści zawsze wybiorą znicz z klasycznym wkładem. Wersja ledowa jest natomiast bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób mieszkających daleko od miejsca spoczynku kogoś bliskiego lub niemogących często odwiedzać cmentarza z przyczyn zdrowotnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie