Zestaw ubrań na motocykl: co należy kupić i ile to kosztuje?

Mariusz Siwko
02.12.2020

Jazda motocyklem jest nie tylko bardzo przyjemna, ale też – szczególnie na naszych zatłoczonych drogach – dość ryzykowna. Dlatego każdy motocyklista powinien w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo. Gwarancją zminimalizowania skutków ewentualnego wypadku są dobre ubrania motocyklowe, pełnią również funkcję ochronną. Sprawdź, jaki zestaw będzie Ci potrzebny na dobry początek i ile za niego zapłacisz.

Kurtka motocyklowa

To ona w głównej mierze chroni motocyklistę przed wiatrem, niską temperaturą oraz promieniowaniem słonecznym, a w razie upadku także przed bolesnymi obtarciami. Powinna być wykonana z wysokojakościowej skóry. Kurtka motocyklowa dobrej marki to spory koszt – trzeba się tutaj liczyć z wydatkiem na poziomie od 1500 złotych w górę.

Spodnie motocyklowe

Drugi najważniejszy element stroju motocyklisty, oczywiście spośród tych, które odpowiadają za komfort. Spodnie motocyklowe także powinny być wykonane ze skóry i posiadać wzmocnienia na kolanach oraz w kroku. Najpopularniejsze są modele na szelkach. Cena? Od 1200 złotych w górę (markowe spodnie).

Buty

Wielu motocyklistów rezygnuje z zakupu dedykowanego obuwia, głównie dla oszczędności. Nie warto jednak iść w ich ślady. Odpowiednie buty nie tylko zapewniają komfort, ale także skutecznie chronią przed poparzeniem od np. rozgrzanej rury wydechowej. Cena markowych butów oscyluje w okolicach 800-900 złotych.

Bielizna

Nie jest oczywiście konieczna, natomiast warto ją stosować z uwagi na znacznie lepsze wentylowanie skóry. Ponadto bielizna zabezpiecza pozostałe elementy garderoby przed przepoceniem, co w oczywisty sposób wydłuża ich trwałość. Komplet markowej bielizny motocyklowej, wraz z kominiarką, to koszt od około 250 złotych.

Rękawice

Bardzo ważny element garderoby motocyklisty, na którym nie należy oszczędzać. Rękawice motocyklowe standardowo są wykonane ze skóry i posiadają specjalne wzmocnienia na spodniej części – chronią one przed uszkodzeniem dłoni w razie upadku na asfalt oraz ułatwiają wyhamowanie ciała (gdy do wypadku doszło przy dużej prędkości). Markowe rękawice dla motocyklisty kupisz już za około 300 złotych.

Kask

Na sam koniec zostawiliśmy to, co najważniejsze. Kask jest tym elementem stroju motocyklisty, który w największym stopniu odpowiada za bezpieczeństwo i naprawdę może uratować życie. Tutaj nie ma miejsca na oszczędności. Kask zawsze wybieramy w sklepie stacjonarnym, bo podstawą jest wygoda i perfekcyjne doleganie konstrukcji do głowy. Tutaj trzeba się też liczyć ze sporym kosztem, bo markowy kask motocyklowy kosztuje przynajmniej 1000 złotych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.