Zakładamy firmę ogrodniczą: jaki sprzęt trzeba kupić na początek?

Krzysztof Jagielski
09.07.2020

Firma ogrodnicza może być świetnym pomysłem na biznes – zwłaszcza dla osób, które uwielbiają fizyczną pracę na świeżym powietrzu, mają zmysł estetyczny, znają się na roślinach i mają smykałkę do pielęgnowania ogrodu. Założenie takiej firmy jest bardzo proste, a zapotrzebowanie na tego typu usługi rośnie z roku na rok. Pamiętaj natomiast, że już na samym początku czekają Cię niemałe inwestycje. Sprawdź, co musisz koniecznie kupić, aby móc ruszyć z biznesem ogrodniczym.

Podstawowe narzędzia

Do tej kategorii zaliczymy oczywiście wszystko to, bez czego nie da się wykonywać nawet najprostszych prac ogrodniczych. Są to przede wszystkim narzędzia ręczne, jak szpadle, łopaty, grabie do ziemi i liści, sekatory, taczki, saperki, nożyce itd. Warto od razu zainwestować w narzędzia wysokiej jakości, dobrej marki, bo będziesz z nich intensywnie korzystać przez cały sezon. Lepiej więc nie narażać się na dodatkowe wydatki, a przede wszystkim irytację z powodu wysokiej awaryjności sprzętu.

Maszyny spalinowe

Akcentujemy tutaj słowo „spalinowe”, ponieważ trudno sobie wyobrazić profesjonalną firmę ogrodniczą, która korzysta z amatorskich urządzeń. Spalinowa kosiarka, glebogryzarka, wertykulator i aerator, piła łańcuchowa do cięcia grubych gałęzi i ścinania całych drzew – to taki zestaw na dobry początek. Jeśli interes wypali, to Twój park maszynowy siłą rzeczy będzie się powiększać.

Przyczepa

Będzie Ci potrzebna do wywożenia pozostałości po pracach ogrodniczych. Klienci wymagają, by firma zabrała ze sobą np. gałęzie, skoszoną trawę, zgrabione liście i wszystko to, co jest efektem zrobienia gruntownych porządków w ogrodzie. Musisz więc mieć pojemną przyczepę, aby nie zaśmiecać sobie wnętrza samochodu.

Betoniarka

To może być dla Ciebie zaskoczenie, bo przecież zakładasz firmę ogrodniczą, a nie budowlaną czy brukarską. Zwróć jednak uwagę na to, że klienci oczekują dziś usług kompleksowych. Może się więc zdarzyć, że ktoś wynajmie Twoją firmę do założenia ogrodu wraz z np. wykonaniem obrzeży z kostki betonowej czy ułożeniem ścieżek na betonowej podbudowie. Do tego niezbędne jest posiadanie betoniarki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.