Xbox Series S i Xbox Series X – czym się różnią te konsole?

Andrzej Winnicki
21.02.2024

Najnowsza generacja konsoli Microsoftu, czyli Xbox Series, występuje w dwóch wariantach: Series S oraz Series X. Ta druga jest znacznie droższa, stąd wiele osób niezaznajomionych z tematem zastanawia się, czy rzeczywiście warto dopłacić kilkaset złotych. W naszym artykule omawiamy podstawowe różnice między konsolami Xbox Series S i Xbox Series X.

Moc obliczeniowa

Xbox Series X to znacznie potężniejsza konsola, która oferuje większą moc obliczeniową, co przekłada się na lepszą grafikę oraz szybsze ładowanie się gier, jak i na możliwość bezproblemowego grania w 60 klatkach na sekundę.

Rozdzielczość

Xbox Series X obsługuje gry w 4K, podczas gdy Series S pozwala na granie w rozdzielczości 1440p. Jeśli więc masz telewizor 4K i zależy Ci na świetnej jakości obrazu, to na pewno warto dopłacić do droższego wariantu konsoli.

Dysk twardy

Xbox Series X ma większy dysk twardy (o pojemności 1 TB), podczas gdy wersja Series S oferuje 512 GB przestrzeni dyskowej.

Napęd optyczny

To jedna z kluczowych różnic. Konsola Xbox Series X posiada napęd optyczny umożliwiający odtwarzanie gier na płytach oraz filmów na nośnikach Blu-ray, podczas gdy Series S jest przystosowana wyłącznie do grania w gry w wersji cyfrowej.

Biorąc to wszystko pod uwagę i oczywiście mając na względzie różnicę w cenie (między 300 a 500 zł w zależności od natrafienia na promocję), to wydaje się, że lepszym rozwiązaniem będzie zakup konsoli Xbox Series X – zdecydowanie mocniejszej i przede wszystkim oferującej napęd optyczny oraz większą pojemność dysku. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie