Wyprawka przedszkolaka, czyli co trzeba kupić przed posłaniem dziecka do przedszkola?

Krzysztof Jagielski
28.09.2020

Pójście dziecka do przedszkola wywołuje ogromne emocje u rodziców, ale też samej pociechy. W końcu to duża zmiana w życiu, a już szczególnie w sytuacji, gdy dziecko wcześniej nie uczęszczało do żłobka, tylko było pod opieką na przykład dziadków. Rodzice muszą jednak odsunąć na bok swoje obawy i nie okazywać ich przy maluchu, aby niepotrzebnie go nie stresować. Ważne jest również to, aby zawczasu skompletować wyprawkę przedszkolaka, czyli kupić wszystkie te rzeczy, które będą dziecku potrzebne. Gotową listę znajdziesz w naszym poradniku.

Kapcie na zmianę

Najlepiej od razu kupić dwie pary, jedną do domu i drugą do przedszkola. W placówce dziecko musi zdjąć buty i założyć kapcie, ponieważ w przeciwnym razie nie byłoby możliwości utrzymania porządku. Wybierając kapcie zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy dobrze podpierają piętę i ścięgno Achillesa. Dla trzylatka najlepsze będą takie zapinane na rzepy.

Worek

Każdy przedszkolak powinien mieć swój worek – to taki symbol, który też daje dziecku sporo frajdy i ośmiela go do pójścia do przedszkola. W worku przynosimy rzeczy na zmianę i zabieramy te, które trzeba wyprać. Warto od razu zamówić worek z nadrukowanym imieniem i nazwiskiem dziecka – nie będzie się gubić.

Poduszka, kocyk

W grupach maluchów dzieci zawsze leżakują i w większości przypadków ucinają sobie drzemkę. Rodzice powinni więc dostarczyć do przedszkola podstawowe przybory do spania, czyli małą poduszkę i kocyk. Nie ma natomiast potrzeby kupowania piżamki – dziecko może spać w dresiku czy rajstopkach.

Kalosze

Są niezbędne, ponieważ od kilku już lat polskie przedszkola zaczynają naśladować skandynawską tradycję. Polega ona na tym, że dzieci wychodzą na spacer niezależnie od pogody i spędzają na świeżym powietrzu możliwie jak najwięcej czasu. Wiadomo natomiast, że w Polsce pogoda jest kapryśna, dlatego warto od razu zainwestować w wygodne kalosze, które zabezpieczą stopy dziecka przed wilgocią i tym samym pewnym przeziębieniem.

Szczoteczka do zębów i pasta

W przedszkolu mocny akcent jest stawiany na kwestię dbania o higienę. Dziecko na tym etapie musi się nauczyć samodzielnie myć zęby. Pamiętajmy więc, aby w wyprawce nie zabrakło szczoteczki i pasty. Samą szczoteczkę należy wymieniać co około 3 miesiące.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.