Wszystko, co musisz kupić do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Aneta Kwapisz
05.10.2018

Choć naziemna telewizja w jakości cyfrowej jest dostępna w naszym kraju już od kilku lat, to nadal nie wszyscy z niej korzystają. Są osoby, które do tej pory poprzestawały na usługach platform cyfrowych, ale wraz z końcem umowy chcą „przejść” na ofertę bezpłatną (nie licząc oczywiście abonamentu radiowo-telewizyjnego). Jeśli należysz do tej grupy, to koniecznie sprawdź, co musisz kupić, aby zacząć odbierać naziemną telewizję cyfrową.

Telewizor z tunerem DVB-T

Nie jest wcale oczywiste, że Twój obecny telewizor będzie w stanie odebrać sygnał nadawany w formacie cyfrowym. Jeśli jest to dość stary odbiornik (mający np. 5 lat i więcej), to istnieje spore ryzyko, że nie posiada wbudowanego tunera DVB-T. Aby się o tym przekonać, po prostu zajrzyj do instrukcji obsługi. Powinieneś w niej znaleźć wzmiankę o obsłudze systemu MPEG-4. Jeśli takiej informacji nie ma, to na 99% telewizor nie będzie się nadawać do odbierania naziemnej telewizji cyfrowej.

Oczywiście nie musisz od razu wydawać sporych pieniędzy na nowy odbiornik. Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie zakup zewnętrznego…

…tunera DVB-T

Na rynku jest zatrzęsienie tego typu urządzeń. Tuner możesz kupić w sieci lub w dowolnym sklepie z elektroniką. Cena nie jest szczególnie wygórowana: najprostsze tunery DVB-T kosztują już od kilkudziesięciu złotych.

Tuner podłącza się do telewizora za pomocą kabla HDMI lub złącza euro (w zależności od tego, jakie porty znajdują się w Twoim odbiorniku). Następnie wystarczy już tylko podłączyć kabel antenowy do tunera i można zacząć odbierać naziemną telewizję cyfrową. Pod warunkiem, że masz już wspomnianą antenę.

Jaką antenę do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej kupić?

Tutaj również oferta rynkowa jest imponująca. Można znaleźć najprostsze anteny za kilkadziesiąt złotych, ale i takie kilkakrotnie droższe, które przede wszystkim zapewnią doskonałą jakość sygnału nawet w trudnych warunkach terenowych. Obecnie standardem jest instalowanie anten kierunkowych.

Montażem anteny powinien się zająć fachowiec, który dysponuje sprzętem umożliwiającym mu ustawienie odpowiedniej częstotliwości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że odbierasz wszystkie kanały oferowane na multipleksie. Już samo ustawienie anteny w dobrym kierunku może stanowić niezłe wyzwanie dla amatora, nie wspominając o trudnościach związanych z przymocowaniem masztu antenowego np. do komina.

Oczywiście mieszkańcy bloków nie muszą się tym wszystkim martwić, ponieważ dostęp do instalacji antenowej zwykle zapewnia zarządca nieruchomości.

Na koniec wspomnijmy jeszcze, że na jakość sygnału, a tym samym odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, ogromny wpływ mają drobne elementy całej instalacji antenowej, w tym np. złącza. Jeśli są stare, mają widoczne uszkodzenia, to zalecamy ich wymianę. Koszt jest na tyle niewielki (kilkanaście złotych), że nie ma sensu szukać tutaj oszczędności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.