Woda perfumowana, toaletowa czy kolońska? Sprawdź, czym się różnią

Jerzy Biernacki
05.08.2021

Szukając nowego zapachu dla siebie czy na prezent z pewnością zwracasz uwagę na pewne rozróżnienie w nazewnictwie. Otóż na półkach w drogeriach i perfumeriach można znaleźć zarówno wody perfumowane, wody toaletowe, jak i wody kolońskie. Na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, podobnie też pachną, ale uwierz, że mówimy tutaj o zupełnie różnych produktach kosmetycznych. Poznaj różnice między nimi.

Woda perfumowana

Czym jest woda perfumowana? To nic innego, jak kosmetyk o najwyższym stężeniu olejków zapachowych, w dobrych produktach wynoszącym nawet 25 proc. (częściej między 10 a 15 proc.). To właśnie woda perfumowana jest tym, co potocznie nazywamy „perfumami”. Jeśli chcesz mieć pewność, że zapach będzie intensywny oraz trwały lub szukasz eleganckiego prezentu dla bliskiej osoby, to woda perfumowana zawsze jest dobrym wyborem.

Woda toaletowa

Oznacza się ją jako EDT. Jest to bardzo dobra alternatywa dla wody perfumowanej, zwłaszcza w sytuacji, gdy dysponujesz nieco mniejszym budżetem lub masz inne oczekiwania względem kosmetyku.

Woda toaletowa to super wybór dla osób, które nie szukają bardzo intensywnego i trwałego zapachu, ale wolą coś subtelnego, odświeżającego. Dlatego jest to kosmetyk idealny na lato i w ciągu dnia, natomiast już niekoniecznie na wielkie wieczorne wyjście. W wodzie toaletowej stężenie olejków zapachowych zwykle wynosi między 5 a 10 proc.

Woda kolońska

Rozpoznasz ją po akronimie EDC. Powszechnie uważa się ją za „gorszy” rodzaj kosmetyku zapachowego, natomiast wszystko tutaj zależy od oczekiwań. Fakt, woda kolońska nie zapewni całego dnia w otuleniu pięknego zapachu, który ulotni się już po około 1-2 godzinach. Jest to natomiast dobry wybór np. dla panów szukających niedrogiego i efektownie pachnącego kosmetyku po goleniu.

Główną zaletą wody kolońskiej jest właśnie atrakcyjna cena. W tym kosmetyku stężenie  olejków zapachowych nie przekracza 3 do 5 proc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.