Urządzamy pokój pierwszoklasisty. Co trzeba kupić?

Maciej Piwowski
27.08.2018

Ani się obejrzałeś, a Twoje dziecko lada moment idzie do szkoły. Czas szybko mija i niestety wiążą się z tym coraz większe wydatki. Pierwszoklasista potrzebuje nie tylko plecaka i przyborów, ale też nowych mebli i innego wyposażenia ułatwiającego naukę w domu. Co powinno się znaleźć na liście zakupów? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Meble tworzące miejsce do pracy

To najważniejszych etap urządzania pokoju ucznia. Dziecku niezbędne jest przede wszystkim biurko, przy którym będzie odrabiać lekcje. A skoro biurko, to i krzesło. Na tym elemencie nie warto oszczędzać, ponieważ nieprawidłowo dobrane krzesło powoduje nadmierne obciążenie kręgosłupa, co skutkuje wadami postawy. Krzesło najlepiej wybrać po konsultacji z ortopedą. Kwestie estetyczne są drugorzędne.

Jeśli w pokoju jest niewiele miejsca, zamiast klasycznego biurka z szufladami można wybrać zwykły blat roboczy mocowany do ściany i składany, gdy nie jest używany. To sprytne, funkcjonalne rozwiązanie. W takiej sytuacji niezbędne będzie jednak zainwestowanie w kontenerek do przechowywania książek i przyborów.

Strefa wypoczynku

W pokoju ucznia nie może oczywiście zabraknąć wyposażenia, które sprzyjają wypoczynkowi i zabawie. Przy okazji kompletowania mebli warto rozważyć zakup nowego łóżka z wygodnym materacem – oczywiście o ile pozwala na to budżet (sam materac to wydatek minimum kilkuset złotych). W przypadku braku miejsca, można poprzestać na składanej sofie lub narożniku.

W strefie wypoczynku powinny się również znaleźć takie elementy, jak np. pufa-worek (dzieciaki to uwielbiają), regał na zabawki oraz ewentualnie komoda na telewizor i sprzęt grający.

Organizacja

Aby w pokoju ucznia nie panował wieczny bałagan, warto od razu zainwestować w funkcjonalne meble do przechowywania różnych przedmiotów. Minimum to regał na książki i zabawki, ale lepszym rozwiązaniem będzie szafa z szufladami i wewnętrznym kontenerkiem. Pamiętajmy, że dziecko cały czas rośnie i potrzebuje coraz więcej garderoby.

Rada

Naprawdę dobrym pomysłem będzie poproszenie firmy stolarskiej o wycenienie wykonania zabudowy na wymiar. Wbrew pozorom to nie musi być droższa opcja, niż zakup gotowych mebli.

Oświetlenie

O ile małe dziecko nie korzysta jeszcze ze swojego pokoju przez cały dzień, o tyle uczeń będzie w nim spędzać mnóstwo czasu. Koniecznie trzeba więc zadbać o to, aby oświetlenie zapewniało komfortowe warunki do nauki, zabawy i wypoczynku. Górna lampa nie wystarczy. Rodzice powinni zainwestować w lampkę na biurko oraz dodatkowo lampkę przy łóżku. Na oświetleniu nie można oszczędzać, ponieważ jego jakość ma duży wpływ na wzrok młodego człowieka.

Urządzenie pokoju pierwszoklasisty wiąże się ze sporymi wydatkami, ale większości z nich nie da się niestety uniknąć. Ponieważ wyposażenie będzie intensywnie eksploatowane, zalecamy zainwestowanie w meble dobrej jakości, które będą służyć nie tylko pierwszakowi, ale też uczniowi starszych klas.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.