Trenowanie w domu a brak miejsca. W jakie sprzęty do ćwiczeń warto zainwestować?

Remigisz Szulc
25.03.2021

Zamknięcie siłowni spowodowało, że mnóstwo osób przypomniało sobie o możliwości ćwiczenia w domu. Nie jest to łatwe, głównie z uwagi na problemy z motywacją oraz brak dostępu do odpowiedniego sprzętu, ale ze wszystkim można sobie poradzić. Na dobry początek warto zainwestować w kilka przyrządów do ćwiczeń, które nie zajmują dużo miejsca – będą więc idealne nawet do kawalerki. Sprawdź nasze propozycje.

Kettle

Lub po prostu ketle. Są to przyrządy, z którymi spotkała się każda osoba odwiedzająca siłownie. Choć kettle uważa się za niezbędny element treningu crossfitowego, to śmiało można ich używać także do innych rodzajów ćwiczeń, np. wzmacniających kręgosłup, mięśnie głębokie czy korygujących postawę. Główną zaletą ketli jest ich uniwersalność oraz fakt, że zajmują bardzo mało miejsca.

Hantelki

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz inwestować w kettle lub nie możesz upolować żadnej ciekawej promocji, to świetnym zamiennikiem dla nich będą klasyczne hantelki. Najtańsze są te z tworzywa sztucznego, ale mniej miejsca zajmie zestaw składający się z talerzy i gryfu (oczywiście po złożeniu). Mając hantelki jesteś w stanie wykonywać dziesiątki najróżniejszych ćwiczeń na masę, rzeźbę czy zdrowy kręgosłup.

Drążek do podciągania

Najlepiej postaw na drążek rozporowy, który mocuje się do framugi drzwi. Taki sprzęt nie zajmuje w ogóle miejsca, a przy tym daje Ci szerokie pole do popisu w zakresie rzeźbienia sylwetki – szczególnie mięśni klatki piersiowej, placów, barków, bicepsu oraz tricepsu. Podciąganie na drążku nie jest łatwe i wymaga już choćby podstawowej kondycji oraz sprawności fizycznej. Dobrym przygotowaniem do tego jest codzienne robienie pompek.

Guma do ćwiczeń 

Super sprzęt, o którym często się zapomina, a który pozwala znacząco zwiększyć efektywność treningu domowego. Guma do ćwiczeń sprawdza się do ćwiczeń właściwie wszystkich partii ciała. Zajmuje mało miejsca, po złożeniu można ją przechowywać nawet w bieliźniarce. Guma idealnie nadaje się do wzmacniania mięśni nóg i brzucha czy do rzeźbienia pośladków. Możesz jej używać podczas ćwiczeń z hantlami/kettlami i dodatkowo zwiększyć efektywność treningu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.