Telewizor Full HD czy UHD? Który wybrać?

Jerzy Biernacki
25.06.2018

Nietrudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że telewizor jest podstawowym elementem wyposażenia domu. Korzystają z niego nawet osoby, które w ogóle nie oglądają klasycznej telewizji, ale np. mają wykupiony abonament Netflix lub preferują treści publikowane na YouTube. Wybór telewizora w dzisiejszych czasach jest bardzo trudny. Na rynku zatrzęsienie modeli, które różnią się przekątną ekranu, ceną i oczywiście rozdzielczością. Podstawowy dylemat brzmi: postawić na telewizor Full HD czy może UHD? Podpowiadamy, jak wybrnąć z tego problemu.

UHD – czyli co?

Format UHD powoli staje się standardem i większość oferowanych telewizorów obsługuje już rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli. Mamy tutaj do czynienia z analogiczną sytuacją, jaka miała miejsce jeszcze kilka lat temu. Wówczas na rynku następowała „zmiana pokoleniowa” i telewizory HD Ready były wypierane przez odbiorniki Full HD.

Producenci telewizorów, a właściwie zatrudniani przez nich marketingowcy, wpadli na jeszcze jeden pomysł, który pomógł im uatrakcyjnić ofertę odbiorników UHD. Przy nazwach współczesnych modeli nagminnie pojawia się dopisek 4K. W praktyce nie oznacza to nic innego, jak czterokrotnie większa rozdzielczość ekranu, czyli UHD.

Pamiętaj!

Telewizor UHD wyświetla obraz w takiej samej rozdzielczości, jak 4K czy 4K UHD.

Oczywiście kwestią sporną pozostaje określenie, czy dany odbiornik rzeczywiście wyświetla obraz w „prawdziwym” 4K. Nie brakuje bowiem modeli, zwłaszcza tych z dolnej półki, które jedynie skalują obraz do wyższej rozdzielczości, a de facto są telewizorami Full HD. Trzeba na to uważać, aby nie przepłacić.

Czy UHD jest Ci na pewno potrzebne?

To zasadnicze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć przed zakupem. Praktyka pokazuje bowiem, że w większości przypadków znacznie lepszym wyborem będzie telewizor Full HD z wysokiej półki niż tani odbiornik 4K. Różnicę na korzyść tego drugiego można zauważyć dopiero przy dużej przekątnej ekranu oraz wtedy, gdy korzystamy z sygnału w wysokiej jakości.

Jeśli potrzebujesz telewizora tylko do oglądania cyfrowej telewizji naziemnej, to nie zauważysz praktycznie żadnej różnicy między Full HD a 4K. W takiej sytuacji rozsądniej będzie poszukać odbiornika 1920x1080 pikseli, za to wyposażonego w lepsze funkcje, np. z matrycą 100 czy 120 Hz (idealna do oglądania sportu czy grania na konsoli).

Jeśli jednak potrzebujesz telewizora z dużym ekranem, oglądasz filmy w jakości 4K z odległości około 1-2 metrów, a do tego dysponujesz sporym budżetem, to możemy Ci polecić odbiornik UHD – ale nie z serii budżetowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.