Te gadżety umożliwią Ci przewożenie sporych pakunków… rowerem

Aneta Kwapisz
05.07.2018

Jazda na rowerze dla większości z nas jest po prostu okresową przyjemnością i sposobem na zapewnienie sobie minimalnej ilości ruchu. Nie brakuje jednak osób, które korzystają z roweru na co dzień, dojeżdżają nim do pracy, a nawet na zakupy. W ich przypadku rower pełni więc funkcję transportową, dlatego warto zwiększyć jego możliwości przewozowe. Nie jest to wcale trudne, a z pomocą przychodzą nam producenci różnych gadżetów rowerowych. Które z nich są godne zainteresowania? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Transporter (kufer) rowerowy

Jest to sprzęt, który powinna wziąć pod uwagę każda osoba wykorzystująca rower w roli bagażówki. Transportery, najczęściej wykonane z wytrzymałego ABS-u, mieszczą sporo przedmiotów, nie ograniczając przy tym funkcjonalności jednośladu. Zwykle montuje się je na bagażniku lub przed kierownicą. Można je porównać do boksów, które widujemy na skuterach.

Zaletą transportera jest spora pojemność – można spotkać nawet modele kilkudziesięciolitrowe. To w zupełności wystarczy, aby przywieźć do domu duże zakupy spożywcze. Transporter bardzo przyda się tez podczas dłuższej wycieczki. Świetnie zastąpi plecak, a to pozwoli odetchnąć plecom rowerzysty.

Wadą tego rozwiązania jest jedynie dość wysoka cena, a także znaczny ciężar, co będzie się dawać we znaki mniej doświadczonym i wysportowanym rowerzystom.

Sakwy rowerowe

Bardzo popularne rozwiązanie, szczególnie wśród osób pokonujących długie dystanse na dwóch kółkach. Sakwy mają tę przewagę nad kuframi, że są znacznie lżejsze, a więc można w nie zapakować nieco więcej rzeczy, nie odczuwając tego aż tak bardzo w nogach. Sakwy zwykle montuje się z tyłu roweru, po obu stronach błotnika.

Wada? Sakwy nie zapewniają ochrony przed deszczem, dlatego trzeba je dodatkowo zabezpieczać np. folią, co nie jest zbyt wygodne. Ponadto, z uwagi na to, że są wykonane z materiału, ich trwałość nie należy do najwyższych. Trudno również oczekiwać, aby sakwa zabezpieczyła dostęp do pakunków. W kufrze istnieje jednak możliwość zastosowania zamka na kluczyk.

Kosz rowerowy

Obecnie jest to najmodniejszy sposób transportowania różnych przedmiotów na rowerze. Oczywiście kosze spotykamy wyłącznie na jednośladach miejskich, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je także na popularnych „góralach” czy trekkingach. Problemem mogą być wyłącznie kwestie estetyczne.

Kosz jest dobrym wyborem dla osób, które tylko okazjonalnie przewożą drobne rzeczy na rowerze, szczególnie zakupy spożywcze. Nie chroni on przed deszczem, nie jest zbyt pojemny, a ponadto nieco utrudnia stabilną jazdę. Jest natomiast bardzo tani.

Jeśli więc pokonujesz na rowerze spore dystanse i zależy Ci przede wszystkim na wygodzie, postaw na klasyczne sakwy. Kufer polecamy rowerzystom, którzy chcą zabierać ze sobą dużo przedmiotów i mieć pewność, że zostały dobrze zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi czy dostępem nieuprawnionych osób. Kosz to natomiast rozwiązanie okazjonalne, które pełni bardziej rolę ozdoby.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.