Te argumenty przekonają Cię do zrezygnowania z kupowania foliowych reklamówek

Antoni Kwapisz
24.01.2019

Na pewno dobrze wiesz, że popularne foliówki to jedna z przyczyn zanieczyszczenia środowiska. Trudno się je składuje na wysypiskach, ponieważ wiatr rozrzuca je po okolicy. Foliowe reklamówki lądują później na drzewach, w parkach, w morzach i oceanach. W rozwiniętych krajach od lat trwają kampanie mające przekonać nas do rezygnacji ze stosowania foliówek. W Polsce postawiono na metodę kija i po prostu wprowadzono opłaty za jednorazowe reklamówki. Nadal sięgasz po nie przy kasie? W takim razie przeczytaj nasz artykuł i skończ z tym nawykiem raz na zawsze!

Szkoda pieniędzy

Koszt zakupu pojedynczej reklamówki foliowej wynosi w Polsce od 20 do 40 groszy. Uśredniając daje nam to 30 groszy. Robiąc duże zakupy raz w tygodniu musisz wziąć przy kasie co najmniej 5 reklamówek, co daje nam dodatkowy wydatek na poziomie 1,50 zł. Niby niewiele, ale w skali miesiąca jest to już 6 złotych, a przez cały rok uzbiera się z tego ponad 70 złotych. Nie szkoda Ci tych pieniędzy?

Za kilkanaście złotych możesz sobie kupić ładną torbę ekologiczną, np. wykonaną z lnu czy bawełny, która nie tylko pomieści Twoje zakupy, ale też będzie ciekawym dodatkiem do stylizacji. Pamiętaj, ze panuje moda na bycie eko, dlatego prezentując taką torbę możesz skłonić także inne osoby do pójścia za Twoim przykładem.

Szkoda środowiska

Foliowa torebka z pewnością Cię „przeżyje”. Zanim więc po nią sięgniesz, dobrze się zastanów, co się z nią stanie w przyszłości, gdy wyrzucisz ją do śmieci. Owszem, istnieje szansa, że zostanie poddana recyklingowi, ale co jeśli zamiast tego trafi na wysypisko, skąd wiatr przeniesie ją do okolicznego lasu?

Czy będąc na egzotycznych wakacjach zastanawiasz się nad tym, że w pięknej morskiej głębinie czają się tony plastikowych śmieci, w tym torebek foliowych zaburzających ekosystem i trujących zwierzęta, która tak lubisz podziwiać podczas snorkelingu? Wyobraź sobie to wszystko odruchowo sięgając po reklamówkę przy kasie w markecie.

Zły przykład dla dzieci

Jeśli masz dzieci, to z pewnością chcesz, aby wyrośli z nich mądrzy, odpowiedzialni ludzie. To jednak zależy także od Ciebie. Od najmłodszych lat musisz przekazywać pociechom dobre wzorce, co tyczy się także postawy ekologicznej. Pamiętaj, że Twoje dzieci w jeszcze większym stopniu będą narażone na skutki zmian klimatycznych. Jeśli pokazujesz im, że kupowanie foliowych torebek jest w porządku, to nie licz na to, że same lepiej zadbają o stan środowiska, w którym będą żyć przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.