Szkoło imprezowe do domu – jaki zestaw kupić na dobry początek?

Mateusz Nowak
10.11.2021

W naszej kulturze przyjęło się, że czego jak czego, ale szkła w domu zabraknąć nie może. Mamy oczywiście na myśli wszelkiego rodzaju naczynia do serwowania alkoholi. Czasy i kultura picia się jednak zmieniają, dlatego poza standardowymi kieliszkami do wódki chcemy mieć w swoich barkach także inne szkła, które są przeznaczone do bardziej wysublimowanych trunków oraz koktajli. Jaki zestaw warto skompletować na dobry początek? Poznaj nasze propozycje.

Kieliszki do wina

Zaczynamy od absolutnej podstawy. Kieliszki do wina, wbrew swojej nazwie i przeznaczeniu, śmiało można wykorzystywać do serwowania także innych alkoholi, włącznie z winem musującym (potocznie nazywanym szampanem) czy różnego rodzaju koktajli. W domu warto mieć minimum 6 kieliszków o pojemności 250 ml.

Szklanki typu long

Są to wysokie szklanki, które charakteryzuje uniwersalność zastosowania. Na co dzień można z nich pić soki czy wodę, natomiast podczas imprezy świetnie sprawdzą się do serwowania wieloskładnikowych koktajli z sokiem, wodą gazowaną, colą czy różnymi bitterami.

Szklanki typu lowball

Bardzo eleganckie, najczęściej wykorzystywane do serwowania alkoholi leżakowanych, jak whisky. Śmiało natomiast można w nich podawać koktajle, w których nie stosuje się rozcieńczania w postaci soku czy wody (lub w minimalnej ilości).

Koniakówki

Charakterystycznym elementem każdej koniakówki jest szerokie dno z niską nóżką. Taka konstrukcja sprzyja ogrzewaniu koniaku lub brandy poprzez dłoń, co według niektórych teorii ma zwiększyć aromatyczność i wydobyć jeszcze lepszy smak z ekskluzywnego alkoholu.

Kieliszki do wódki

Absolutna klasyka, która na pewno powinna się znaleźć w każdym polskim barku. Kieliszki najczęściej wykorzystuje się do serwowania tzw. shotów, ale można ich również używać do odmierzania ilości alkoholu do koktajli. Warto postawić na kieliszki o standardowej pojemności 40 ml.

Kieliszki koktajlowe

Nie są niezbędne, natomiast jeśli chcesz mieć dobrze wyposażony barek i zrobić świetne wrażenie na swoich gościach, to na pewno warto w nie zainwestować. Zwłaszcza, że są całkiem uniwersalne – dzięki wysokiej nóżce śmiało mogą pełnić funkcję kieliszków do wina musującego czy nawet koktajli z martini.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.