Soundbar – czy warto kupić?

Remigisz Szulc
24.04.2017

Wybierając nowy telewizor skupiamy się na jakości obrazu, bagatelizując jednocześnie kwestię dźwięku, jaki będzie wydobywać się z głośników wbudowanych w urządzenie. Zdecydowana większość telewizorów nie ma się tutaj czym pochwalić i melomani oraz osoby lubiące wieczorne seanse filmowe mogą zapomnieć o pozytywnych wrażeniach. W takiej sytuacji trzeba poszukać rozwiązania, które poprawi jakość dźwięku w salonie. Jedną z najlepszych opcji jest soundbar. Przeczytaj dlaczego.

Soundbar czy kino domowe?

Jeśli celem jest uzyskanie jak najlepszej jakości dźwięku, cena nie gra roli, a salon jest dość duży, to nie ma się nad czym zastanawiać – zawsze lepszą opcją będzie porządne kino domowe. Jednak nie wszyscy chcą ciągnąć metry przewodów, dziurawić ściany (w celu przymocowania głośników) czy po prostu nie mogą sobie pozwolić na tak duży wydatek. Wówczas soundbar jest najlepszą alternatywą.

Soundbar to po prostu zewnętrzny głośnik, dość długi, ale niski, który umieszcza się pod lub nad telewizorem. Zdecydowana większość takich głośników pracuje w systemie dwukanałowym, a więc 2.1 – zdarzają się jednak także soundbary 7.1, które imitują działanie systemu wielokanałowego i radzą sobie z tym całkiem nieźle. Niemal każdy porządny soundbar ma także wbudowany wzmacniacz, choć zdarzają się urządzenia współpracujące z zewnętrznymi subwooferami.

Pamiętaj

Soundbar najlepiej kupować w zestawie z telewizorem lub wybrać model, który na pewno będzie mógł zostać dobrze zintegrowany z danym odbiornikiem. Dzięki temu nie będzie potrzeby posługiwania się dwoma pilotami.

Jaka jakość dźwięku?

Powiedzmy sobie szczerze, że audiofile nie będą raczej zadowoleni. Standardowy soundbar pełni raczej rolę solidnego źródła dźwięku dla osób, którym wbudowane w telewizor głośniki nie wystarczają, a z różnych powodów nie chcą mieć zestawu kina domowego. Jedno jest natomiast pewne: soundbaru nie kupuje się po to, aby zachwycać się muzyką.

Niezaprzeczalnym atutem soundbarów jest także to, że są to urządzenia estetyczne, zajmujące mało miejsca, dobrze korespondujące stylistycznie z telewizorami. Ma to znaczenie w przypadku małego salonu.

Warto wiedzieć

Na rynku jest wiele soundbarów, które mogą zastąpić inne urządzenia RTV – chociażby odtwarzacze muzyki czy płyt DVD.

Na koniec wspomnijmy o jeszcze jednej ważnej zalecie tego typu urządzenia: dobrej klasy soundbar jest znacznie tańszy niż markowy zestaw kina domowego. Do tego dochodzi o wiele mniej kłopotliwa instalacja. Bez wątpienia jest to więc sprzęt, którym warto się zainteresować, jeśli jakość dźwięku emitowanego przez głośniki telewizora jest niezadowalająca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.