Sklep piłkarski - jak wybrać idealną piłkę?

Mateusz Nowak
19.09.2022

Znalezienie odpowiedniej piłki nożnej może być prawdziwym wyzwaniem. Dziesiątki marek i ogromne różnice cenowe mogą sprawić, że podczas wyboru zakręci Ci się w głowie. Nawet jeśli szukasz najzwyklejszej piłki do treningu, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań - dlatego, że istnieje kilka rozmiarów i rodzajów piłek o specjalnym zastosowaniu.

Czy ma znaczenie to, kto, gdzie i jak często będzie grał zakupioną piłką? Czytaj dalej, a poznasz najważniejsze rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę wybierając idealną piłkę!

Rozmiar, który ma znaczenie

Najpopularniejsze rozmiary piłek futbolowych, które zaoferuje Ci każdy sklep piłkarski internetowy to 3, 4 i 5. Rozmiar, który będzie dla Ciebie najlepszy zależy głównie od Twojego wieku i stopnia zaawansowania.

  • Piłki nożne w rozmiarze 1, zwane również mini piłkami, są używane do poprawy pracy nóg lub po prostu do zabawy. Ze względu na niewielki rozmiar traktowane są również jako idealne piłki podróżne, a nawet doskonałe gadżety prezentowe dla kolekcjonerów.
  • Piłki nożne w rozmiarze 3, to najmniejsze oficjalne piłki używane podczas meczów dla dzieci poniżej 8 roku życia.
  • Piłki w rozmiarze 4 są używane podczas meczów dla dzieci w wieku 8-12 lat. Są też idealnym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z futbolem.
  • Piłki nożne w rozmiarze 5 to największe oficjalne piłki i standard dla wszystkich graczy powyżej 12. roku życia.

Sklep piłkarski, a dostępne rodzaje piłek nożnych

Odwiedzając internetowy sklep piłkarski na pewno zauważysz, że istnieje kilka rodzajów piłek futbolowych. Najczęściej spotykane (ale nie jedyne) to piłki meczowe i treningowe.

  • Piłki treningowe - są skonstruowane z myślą o spójności, trwałości i niskich wymaganiach konserwacyjnych. Z tego powodu zazwyczaj stosuje się futbole z PU i PVC. PVC jest twardszy w dotyku, ale zapewnia wyższy poziom trwałości, co czyni go lepszym rozwiązaniem szczególnie w przypadku twardych powierzchni.
  • Piłki meczowe — w przeciwieństwie do innych typów piłek, rodzaj materiałów, z których będzie wykonana wybrana piłka meczowa, będzie zależał od kwoty, którą zamierzasz wydać. Piłki nożne Premium najczęściej posiadają trwałą zewnętrzną warstwę PU z lateksowym pęcherzem. Niektóre modele mają nawet wewnętrzną warstwę pianki, aby zwiększyć prędkość piłki. Tańsze piłki meczowe częściej mają zewnętrzną warstwę PVC i butylowy pęcherz, co może mieć niewielki negatywny wpływ na wydajność.
  • Piłki futsalowe — to piłki, które grają główne skrzypce w futsalu, specyficznym rodzaju gry w piłkę nożną, który prawie zawsze jest rozgrywany w pomieszczeniach zamkniętych. Wymaga więc piłki wystarczająco wytrzymałej, dostosowanej do gry na twardych powierzchniach. Z tego powodu piłki do futsalu są często wykonane z twardej skóry PU. Twarda powierzchnia i mniejsza przestrzeń, w której rozgrywa się futsal, oznaczają również, że „futsalówki” muszą mieć mniejsze odbicie, dlatego większość piłek tego typu posiada miękką piankową wyściółkę.

Pamiętaj, że w przypadku wątpliwości, profesjonalny sklep piłkarski taki jak np. https://zina.pl, zapewni Ci pomoc, a fachowa obsługa odpowie na Twoje pytania.

Jak wybrać piłkę do swoich potrzeb?

Odwiedzając piłkarski sklep internetowy pamiętaj, że pierwszym krokiem w wyborze właściwej piłki jest rozważenie konkretnych okoliczności. Jeśli jesteś dorosłym, grającym w piłkę nożną na trawiastym boisku, będziesz potrzebować zupełnie innego sprzętu niż 10-latek grający w piłkę halową. Granie odpowiednim rodzajem piłki nożnej nie tylko może podnieść Twoją wydajność, ale szczególnie w przypadku młodszych graczy, jest to również bardzo ważny czynnik bezpieczeństwa, który należy wziąć pod uwagę.

Podczas wyboru piłki potrzebnej do bezpiecznej gry należy wziąć pod uwagę dwie podstawowe kwestie: w jaki rodzaj piłki nożnej zamierzasz grać i jaki jest wiek zawodników? Jeśli uważnie przeczytałeś powyższy artykuł, dowiedziałeś się jak ważne są to kwestie. Wybierz zatem odpowiedni sklep piłkarski online lub stacjonarny sklep futbolowy i ciesz się bezpieczną i przyjemną grą!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.