Serwis kosiarki spalinowej. Co trzeba kupić?

Andrzej Winnicki
06.09.2023

Kosiarka spalinowa to zdecydowanie najlepszy wybór do koszenia trawy w przydomowym ogródku. Można nią wjechać niemal wszędzie, często ma pomocny napęd, nie wymaga przy tym podłączenia do prądu (a więc nie ma mowy o plątaniu się kabla). O kosiarkę spalinową trzeba jednak odpowiednio dbać, zapewniając jej okresowy serwis. Chcesz go przeprowadzić samodzielnie? W takim razie sprawdź, co kupić.

Świeca zapłonowa

O konieczności wymiany świecy zapłonowej świadczy utrudniony rozruch kosiarki. Jeśli taki problem pojawiał się w sezonie koszenia, to teraz zacznij od wymiany świecy, która kosztuje kilkanaście złotych. Jej wymiana jest bardzo łatwa, o ile dysponujesz odpowiednim kluczem.

Filtr powietrza

W niektórych kosiarkach filtr powietrza podlega jedynie czyszczeniu, natomiast po kilku latach prawdopodobnie i tak będzie się nadawać tylko do wymiany. Nie jest to kosztowna część, dlatego warto profilaktycznie kupić nowy filtr powietrza.

Nóż

Wielokrotnie ostrzony nóż kosiarki także może już nadawać się do wymiany. Szczególnie dotyczy to noży pełnych uszkodzeń mechanicznych od kamieni. Nowy nóż kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Linka rozruchowa

Jeśli linka jest już delikatnie postrzępiona, to radzimy ją wymienić. Dzięki temu unikniesz ryzyka nagłego zerwania linki podczas próby rozruchu, co uniemożliwi odpalenie kosiarki. Nowa linka kosztuje dosłownie kilka złotych.

Linka od napędu

Jeśli w kosiarce znajduje się napęd, to odpowiedzialna za jego włączanie linka może już być mocno wyciągnięta. Warto ją więc wymienić na nową, co przełoży się też na czułość napędu.

Pasek napędowy

Gumowy paskę napędowy, który jest rozciągnięty, może w każdej chwili spaść, co spowoduje brak napędu. Kup więc nowy pasek za kilkanaście złotych i przywróć napęd do niemal fabrycznego stanu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie