Ściółkowanie kamieniem ogrodowym: co Ci będzie potrzebne?

Maciej Piwowski
08.04.2021

Ściółkowanie jest bardzo ważnym zadaniem stojącym przed każdym ogrodnikiem-amatorem. Celem jest ochrona korzeni roślin przed przesuszeniem, ale też zminimalizowanie rozwoju niechcianych chwastów. W Polsce największą popularnością cieszy się ściółkowanie z wykorzystaniem kory ogrodowej, ale coraz więcej osób decyduje się na kamień. Jeśli preferujesz tę drugą opcję, to najpierw zaopatrz się w potrzebne akcesoria. Co musisz kupić? Sprawdź w naszym poradniku.

Agrowłóknina

Kompletowanie potrzebnych rzeczy zacznij od zakupu agrowłókniny. Jest to specjalny materiał przeznaczony do ściółkowania, który może być wykorzystywany także do okrywania wrażliwych roślin na zimę czy do ochrony owoców przed szkodnikami. Agrowłóknina, którą kupisz w każdym sklepie ogrodniczym czy w Internecie (najbardziej opłacają się rolki materiału o długości 50 metrów i szerokości 1 metra), świetnie sprawdza się, jako podkład pod kamienie ogrodowe.

Agrowłóknina przede wszystkim:

  • chroni przed rozwojem chwastów,
  • zabezpiecza korzenie roślin przed przesuszeniem (trzyma wilgoć),
  • zapobiega wbijaniu się kamieni w ziemię, dzięki czemu nie trzeba ich regularnie uzupełniać.

Szpilki

Nie wszyscy szpilują agrowłókninę, ale radzimy Ci to zrobić – dzięki temu prostemu zabiegowi będzie Ci dużo łatwiej ułożyć materiał, nawet w pojedynkę, a już szczególnie na dużej powierzchni. Szpilki zapobiegną też przesuwaniu się agrowłókniny podczas nasypywania kamieni. Takie elementy mocujące kosztują grosze, często można je kupić w zestawie z agrowłókniną – zapytaj o to sprzedawcę.

Odpowiedni kamień ogrodowy

Wybierając kamień ogrodowy zwróć uwagę nie tylko na jego estetykę i dopasowanie do charakteru ogrodu. Ważny jest również format, czyli przybliżona średnica pojedynczych kamieni. Pamiętaj, że im są one większe, tym trudniej będzie zastosować je do ściółkowania roślin. Dlatego warto tutaj stawiać na dość drobny kamień, np. otoczak czy bazalt.

Palisady

Aby nie dopuścić do przesypywania się kamieni z rabaty na trawnik czy chodnik trzeba zastosować jakiś rodzaj palisady. Tutaj wybór jest bardzo szeroki: od plastikowych taśm i palisad drewnianych, przez kostkę brukową, aż po efektowne murki oporowe. Postaw na to, co będzie się nie tylko dobrze prezentować, ale też okaże się być dostatecznie funkcjonalne, np. nie utrudni koszenia trawnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.