Rynny z PVC: poznaj ich zalety i wady

Marek Szydełko
15.10.2020

Rynny są niezbędnym elementem wyposażenia każdego budynku – w tym domu jednorodzinnego. Ich zadaniem jest oczywiście odprowadzanie wody opadowej z dachu do systemu melioracyjnego, zbiorników na deszczówkę lub po prostu na trawnik, rabatę etc. W Polsce zdecydowanie największą popularnością wśród inwestorów cieszą się rynny z PVC. Jakie są ich zalety, a jakie wady? Czy rzeczywiście warto na nie postawić?

Zalety rynien z PVC

Rynny wykonane z plastiku mają szereg zalet, jednak tą najważniejszą z punktu widzenia inwestorów jest… niska cena. To zdecydowanie najtańszy sposób na zapewnienie sobie sprawnego odprowadzania wody opadowej z dachu i zabezpieczenie elewacji budynku przed zalaniem. Cena rynien z PVC potrafi być kilkakrotnie niższa za każdy metr kwadratowy w porównaniu z rynnami stalowymi.

Nie można jednak twierdzić, że rynny z PVC kupuje się wyłącznie z uwagi na niski koszt. Mają one szereg innych zalet, wśród których należy wymienić pełną odporność na korozję. Dobrze dobrane i zamontowane, a także porządnie wykonane rynny z plastiku mogą służyć przez wiele lat i skutecznie opierać się niekorzystnym czynnikom środowiskowym, na czele z wilgocią.

Wspomnijmy także o tym, że rynien z PVC nie trzeba odnawiać. To duża zaleta z punktu widzenia inwestora, który chce zlecić montaż systemu rynnowego raz i zapomnieć o nim na długie lata. W odróżnieniu od rynien stalowych te z plastiku nie wymagają zabezpieczania przed korozją czy malowania. Są więc całkowicie bezobsługowe.

Nie bagatelizuj wad rynien z plastiku

Pora przejść do argumentów, które raczej przemawiają za tym, aby bardzo dokładnie przemyśleć zakup rynien z PVC. Na pewno nie jest to rozwiązanie idealne. Rynny z plastiku przede wszystkim nie każdemu przypadną do gustu pod względem estetyki. Oglądane z bliska prezentują się wyraźnie gorzej od swoich stalowych odpowiedników.

Kolejną wadą rynien z PVC jest podatność na utratę koloru, który zwyczajnie płowieje pod wpływem promieniowania słonecznego. Co z tego, że takich rynien nie trzeba odnawiać, skoro po np. 10 latach te od strony południowej i tak będą się nadawać tylko do wymiany?

Dodatkowo wspomnijmy o tym, z czego nie wszyscy inwestorzy zdają sobie sprawę. PVC jest materiał mającym tendencję do odkształcania się. Rynny z plastiku po kilku latach mogą więc zacząć się wyginać, co negatywnie wpłynie na ich funkcjonalność (zaczną np. przepuszczać wodę). Są również o wiele mniej odporne na nacisk, dlatego często ulegają uszkodzeniu pod naporem śniegu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.