Rower gravelowy – kiedy warto go kupić?

Maciej Piwowski
10.06.2021

Można bez wielkiej przesady napisać, że ten typ roweru jest wielkim kolarskim hitem. Zainteresowanie rowerami gravelowymi jest dziś tak duże, że zaczyna ich nawet brakować w sklepach (a to oczywiście napędza ceny). Jeśli sam zastanawiasz się nad zakupem takiego roweru, ale potrzebujesz potwierdzenia, że będzie on odpowiedni dla Ciebie, to przeczytaj nasz poradnik. Wyjaśniamy w nim, kiedy rzeczywiście warto kupić rower gravelowy.

Gdy szukasz roweru na dojazdy do pracy

Rower gravelowy idealnie się do tego nadaje, ponieważ jego konstrukcja sprzyja jeździe po nierównych ścieżkach rowerowych, choć nie będzie też problemu z szybkim przemieszczaniem się ulicami. Trudno o lepszy wybór na dojazdy do pracy – na takim rowerze możesz jeździć zarówno szybko (gdy np. zaśpisz) lub rekreacyjnie. Zapewnia on dużo bardziej komfortową pozycję za kierownicą.

Gdy nie masz preferowanego stylu jazdy

Wiele osób wybiera rower idealnie wpisujący się w ich oczekiwania względem rodzaju treningu czy terenu, po jakim się poruszają. Jeśli Ty nie masz takich preferencji, ponieważ jednego dnia masz ochotę przejechać się z dużą prędkością równą szosą, a innego wolisz zapuścić się na leśne dukty, to gravel będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem.

Gdy pokonujesz bardzo różne odcinki podczas jednego treningu

Rower gravelowy został stworzony po to, aby jego użytkownik nie musiał się ograniczać. To świetna opcja dla tych, których ulubiona trasa rowerowa częściowo wiedzie jezdnią, częściową wybrukowaną ścieżką rowerową, a częściowo drogami gruntowymi. Na każdym z tych podłoży gravel poradzi sobie bez zarzutu, zapewniając Ci przy tym bardzo wysoki komfort jazdy.

Gdy zależy Ci na wysokim komforcie i możesz za to zapłacić nieco więcej

Jazda na rowerze gravelowym bez wątpienia jest bardzo wygodna. Nie przyjmujemy tutaj tak pochylonej pozycji, jak w przypadku klasycznego roweru szosowego, ale jednocześnie nie musimy mieć przez cały czas wyprostowanych pleców, jak na rowerze miejskim. Jest to więc taki złoty środek, świetnie nadający się do pokonywania dalekich dystansów.

Pamiętaj jednak, że ceny rowerów gravelowych nie zachęcają – nawet podstawowy model w super promocji będzie kosztować około 8-10 tysięcy złotych, natomiast rowery z wyższej półki osiągają ceny od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.