Rolety zewnętrzne – czy znasz ich zalety?

Mariusz Siwko
07.12.2021

Ochrona przed ostrym słońcem nabiera szczególnego znaczenia w okresie letnim, kiedy mocno dają się nam we znaki bardzo wysokie temperatury. Radzimy sobie z tym na różne sposoby, stosując żaluzje, zasłony, roletki wewnętrzne czy coraz popularniejsze markizy. Nic jednak nie sprawdza się lepiej niż rolety zewnętrzne. A to nie jest ich jedyna zaleta. Pozostałe wymieniamy w naszym poradniku.

Ograniczają straty ciepła

Tak, rolety zewnętrzne stanowią dodatkową izolację, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w okresie zimowym. Gdy panuje silny mróz warto opuścić rolety, przynajmniej po zmroku i na noc, aby w ten sposób zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i odczuwalnie poprawić komfort termiczny mieszkańców.

Dodatkowa ochrona przed silnym wiatrem

Rolety zewnętrzne są rewelacyjnym remedium na wichurę, a raczej jej skutki. Nie zabezpieczą one dobytku przed gwałtowną nawałnicą, natomiast zapewnią dużo wyższy komfort w czasie zwykłej wichury. Po opuszczeniu rolet wewnątrz budynku będzie wyraźnie ciszej. Dodatkowo rolety będą stanowić barierę dla wiatru wdzierającego się do środka wszelkimi nieszczelnościami okien.

Funkcja prewencyjna

Co prawda rolety zewnętrzne nie stanowią większego wyzwania dla profesjonalnych włamywaczy, ale za to skutecznie odstraszają amatorów i wandali. Otwarcie takich rolet z zewnątrz zajmuje trochę czasu i może generować spory hałas, dlatego większość złodziei po prostu zrezygnuje z tej drogi dostania się do domu.

Wyciszają hałasy z zewnątrz

Szacuje się, że dobrej jakości rolety zewnętrzne są w stanie obniżyć poziom hałasu w pomieszczeniu nawet o 10 decybeli! Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób, które mieszkają blisko ruchliwej ulicy, zakładów przemysłowych czy po prostu mają nieciekawe sąsiedztwo.

Możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia

Ta funkcja przyda się nie tylko w upalne dni, ale także wtedy, gdy chcemy komfortowo obejrzeć film w telewizji z całą rodziną, a przeszkadza w tym ostre słońce wpadające do pomieszczenia. Poza tym całkowicie opuszczone rolety zapewniają najwyższy poziom intymności, co ma duże znaczenie na współczesnych osiedlach domów wielorodzinnych, gdzie sąsiedzi praktycznie zaglądają sobie w talerze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.