Recenzja ASUS USB-N10 Nano

Antoni Kwapisz
28.03.2018

Dostawca: ASUS

Zewnętrza karta Wi-Fi ASUS USB-N10 Nano

Nasza opinia:

Z uwagi na specyfikę mojej pracy (10-11 godzin spędzanych przed monitorem każdego dnia) zdecydowałem się na skompletowanie zestawu komputerowego z jednostką stacjonarną. Zapomniałem jednak o zakupie wewnętrznej karty Wi-Fi, co nie stanowiło problemu w starym biurze (dostęp do sieci LAN).

Po przeprowadzce do nowego biura, gdzie funkcjonuje wyłącznie sieć bezprzewodowa, pojawiła się pilna konieczność zainwestowania w kartę. Ponieważ potrzebowałem rozwiązania „na już”, wybrałem się do lokalnego elektromarketu, gdzie kupiłem zewnętrzną kartę Wi-Fi ASUS USB-N10 Nano. Zachęciła mnie atrakcyjna cena (około 40 złotych), a przede wszystkim natychmiastowa dostępność.

ASUS na opakowaniu karty obiecuje obsługę prędkości do 150 Mbps, o 25% większe pokrycie sygnału oraz „szybkie, stabilne działanie i łatwą konfigurację”. Tylko ta ostatnia obietnica została dotrzymana, bo rzeczywiście karta działa na zasadzie plug&play. Reszta jest tylko pobożnym życzeniem producenta.

Przede wszystkim karta jest niesamowicie zawodna. Nigdy nie wiem, czy danego dnia nie będę mieć problemu ze swobodnym korzystaniem z Internetu. O prędkościach rzędu 10 Mbps mogę tylko pomarzyć (na laptopie z kartą wewnętrzną bez trudu uzyskuję powyżej 20 Mbps). Połączenie często się zrywa, treści wideo potrafią się buforować w nieskończoność.

Problem częściowo rozwiązało usunięcie wszelkich przeszkód pomiędzy routerem a kartą. Na jakość sygnału wpływ mają drobnostki, nawet butelka wody czy torba od laptopa ustawiona w pobliżu gniazda USB, do którego została podłączona karta ASUS. Ogólnie: dramat.

Korzystanie z tej karty jest wyjątkowo irytujące. Dopiero później, po lekturze forów internetowych, dowiedziałem się, że podobne problemy ma zdecydowana większość nabywców produktu tajwańskiej firmy. No cóż, człowiek uczy się całe życie.

Reklamacja:

Produkt nie był reklamowany, ponieważ przy tak niskiej cenie zakupu szkoda mi czasu na „kopanie” się z serwisem.

Alternatywa:

Aktualnie szukam porządnej, wewnętrznej karty Wi-Fi. Niestety, właściciel biura nie chce się zgodzić na pociągnięcie instalacji LAN.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.