Przydatne akcesoria do ekspresu ciśnieniowego – w to warto zainwestować

Maciej Piwowski
22.03.2023

Zakup ekspresu ciśnieniowego to dobry przykład na prawdziwość tzw. efektu Diderota. Chodzi o to, że jedna inwestycja natychmiast pociąga za sobą kolejne. W przypadku ekspresu na długiej liście wydatków znajduje się nie tylko kawa ziarnista, ale także szereg mniej lub bardziej przydatnych akcesoriów. W naszym artykule wymieniamy te, w które akurat warto (lub nawet trzeba) zainwestować.

Odkamieniacz do ekspresu

To akurat jeden z tych zakupów, których nie da się uniknąć. Ekspres ciśnieniowy wymaga regularnego odkamieniania, zwłaszcza wtedy, gdy korzystam z bardzo twardej wody. Częstotliwość przeprowadzania tego procesu zależy od jakości wody oraz liczby przygotowanych kaw.

Na szczęście odkamieniacz nie jest drogi – nie trzeba kupować żadnych firmowych produktów, wystarczy najtańszy za około 9 złotych za butelkę 250 ml.

Tabletki do ekspresu

Takie tabletki znakomicie czyszczą wnętrze ekspresu ciśnieniowego, w tym układ spieniania mleka, dysze i inne elementy, w których może się gromadzić brud oraz pleśń. Zwróć natomiast uwagę, że nie każdy ekspres posiada funkcję czyszczenia przy pomocy tabletek.

Filtr wody

Filtr jest wyposażeniem opcjonalnym w tańszych ekspresach. Montuje się go w pojemniku na wodę. Zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń z wody wodociągowej wewnątrz ekspresu oraz ich przedostawaniu się do gotowej kawy. Jeden filtr – kosztuje kilkadziesiąt złotych – powinien wystarczyć na kilka miesięcy pracy ekspresu.

Efektowne szklanki do ekspresu

Co prawda kawę z ekspresu można nalewać prosto do kubka czy filiżanki, jednak jeśli zależy Ci na rytuale parzenia czarnego napoju, to dobrym pomysłem będzie zakup specjalnych szklanek – na przykład z podwójnymi ściankami, w których kawa, szczególnie z mlekiem, prezentuje się bardzo efektownie.

Postaw na szklanki o takiej pojemności, która jest dla Ciebie optymalna (wystarczy do uzupełnienia Twojego zapotrzebowania na kofeinę), a przy tym idealnie zmieści się pod nalewakiem ekspresu. Jeśli masz ekspres z funkcją przyrządzania dwóch kaw jednocześnie, to poszukaj szklanek, które zmieszczą się obok siebie na podstawce urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie