Profesjonalne odśnieżanie – co jest potrzebne do świadczenia takich usług?

Antoni Kwapisz
10.02.2023

Choć zimy z roku na rok są coraz łagodniejsze, to wciąż zdarzają się obfite opady śniegu. To spory problem dla zarządców i właścicieli nieruchomości, którzy nie są w stanie usunąć nadmiaru śniegu we własnym zakresie. W takich okresach gwałtownie rośnie zainteresowanie usługą profesjonalnego odświeżania. Chcesz sobie w ten sposób dorobić, a może planujesz założyć działalność w tym zakresie? Na dobry początek sprawdź, w co musisz zainwestować.

Łopaty do odśnieżania

Postawą wyposażenia firmy odśnieżającej są łopaty. Potrzebujesz solidnych modeli, które wytrzymają wielogodzinną pracę. Dobrze sprawdzają się tutaj łopaty metalowe, które mają jeszcze jedną zaletę: można przy ich pomocy skuwać lód z chodników, czego także oczekują klienci zlecający tego typu prace.

Pług i zamiatarka do śniegu

Tutaj wchodzimy już na teren znacznie większych inwestycji. Jeśli jednak chcesz obsługiwać klientów profesjonalnych, na przykład centra handlowe czy hurtownie, to taki sprzęt będzie Ci niezbędny. Pług, na przykład montowany do quada, umożliwi szybkie usunięcie grubej warstwy śniegu z parkingu czy placu, natomiast zamiatarka pozwala dokładnie usunąć resztki białego puchu z chodników.

Sprzęt alpinistyczny

Taki sprzęt jest konieczny w sytuacji, gdy planujesz świadczyć usługi usuwania śniegu i sopli z dachów. Oczywiście wcześniej konieczne jest przejście kursu alpinistycznego, podczas którego dowiesz się, jak prawidłowo stosować zabezpieczenia w postaci np. pasów, szelek, szekli i linek.

Profesjonalna odzież

Praca przy odśnieżaniu jest bardzo wymagająca z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe. Potrzebujesz więc odpowiedniej odzieży, która Cię przed nimi uchroni. Porządna kurtka, spodnie na szelkach, bielizna termiczna, grube rękawice, czapka, gogle lub przyłbica, nauszniki (w przypadku obsługi sprzętu spalinowego) – to zestaw „na start”.

Odpowiednie buty

Buty są najważniejszym elementem wyposażenia osoby profesjonalnie zajmującej się odśnieżaniem. Musi to być obuwie na grubej, antypoślizgowej podeszwie, najlepiej za kostkę, oczywiście ocieplane i ze wzmacnianymi noskami. Znajdziesz je np. w sklepach z odzieżą BHP.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie