Pralka dla dużej rodziny: na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Mateusz Nowak
13.08.2019

Pralka jest niezbędnym elementem wyposażenia domu, a już zwłaszcza wtedy, gdy pod jednym dachem miesza rodzina z kilkorgiem dzieci. W takiej sytuacji wybór odpowiedniej pralki staje się wręcz kluczowy dla zapewnienia sobie komfortu, zaoszczędzenia czasu i jeszcze kosztów eksploatacji urządzenia. W naszym poradniku podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę szukając pralki, która spełni potrzeby i oczekiwania dużej rodziny.

Maksymalny wsad

To podstawowy parametr, który w decydujący sposób wpłynie na zadowolenie (lub też nie) z posiadania sprzętu. W przypadku pralki dla dużej rodziny sprawa jest prosta: wybieramy pralkę z jak największym maksymalny wsadem, pamiętając przy tym, że producent podaje tę wartość dla MOKRYCH ubrań. Takie rozsądne minimum to w dzisiejszych czasach 7 kilogramów, ale spokojnie można znaleźć pralki z wsadem 9-10 kilogramów.

Prędkość wirowania

Ma o tyle duże znaczenie, że szybciej odwirowane ubrania wymagają krótszego czasu schnięcia na suszarce czy na linkach. Warto więc skupić się na modelach oferujących prędkość wirowania na poziomie przynajmniej 1200 obrotów na minutę.

Zabezpieczenie rodzicielskie

Takie zabezpieczenie gwarantuje, że dziecko nie otworzy pralki w trakcie pracy, a nawet tuż po jej zakończeniu. Działa to na bardzo prostej zasadzie: w momencie uruchomienia dowolnego programu drzwiczki się blokują i nie da się ich w żaden sposób otworzyć. Po wypraniu pralka sygnalizuje, że jest gotowa do rozpakowania – zwykle, aby móc otworzyć drzwiczki, konieczne jest równoczesne przyciśnięcie dwóch przycisków.

Zużycie energii i wody

Wiadomo, jak to jest w dużej rodzinie. Już przy dwójce dzieci pralka pracuje praktycznie codziennie, co w istotny sposób obciąża domowy budżet. Bardzo rozsądnie będzie zatem zainwestować w sprzęt może nieco droższy, za to gwarantujący niskie zużycie mediów – prądu i wody.

Program dla alergików

Nie przypisujmy takim programom jakichś szczególnie cudownych właściwości, ale akurat ten warto mieć w swojej pralce. Zwłaszcza, jeśli mamy w domu małych alergików lub niemowlę, które musi nosić ubranka z bardzo delikatnych tkanin, wyprane w specjalnym proszku pozbawionym agresywnych detergentów. Program dla alergików pozwala zneutralizować chociażby roztocza, których odchody są jednym z najsilniejszych alergenów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.