Praca na dworze w upale. Co trzeba kupić, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Maciej Piwowski
08.07.2022

W Polsce raczej nie możemy narzekać na zbyt długie fale upałów. Przez większą część roku czekamy na ciepłe dni. Nieco inaczej patrzą na to osoby, które wykonują pracę fizyczną na dworze – na przykład drogowcy, budowlańcy, ogrodnicy etc. W przypadku tych profesji praca w upale jest nie tylko niekomfortowa, ale wręcz może być niebezpieczna. Dlatego wiedząc, że nadciąga upał, warto od razu zainwestować w kilka niezbędnych akcesoriów. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Nakrycie głowy

Od tego zaczynamy kompletowanie stroju roboczego na czas upału. Jeśli pracujesz w kasku, to już nie potrzebujesz innego nakrycia. W przeciwnym razie zainwestuj w czapkę z daszkiem z dobrą wentylacją. Ochrona głowy ma kluczowe znaczenie w okresie wysokiej temperatury, minimalizując ryzyko doznania udaru cieplnego.

Pamiętaj

Pomimo stosowania nakrycia głowy, musisz robić sobie przerwę minimum raz na godzinę i spędzić ją w cieniu.

Kamizelka chłodząca

Takie kamizelki stają się hitem wśród profesjonalistów wykonujących swoje obowiązki na dworze. Funkcja chłodzenia zapewnia bardzo wysoki komfort termiczny (w zależności od rodzaju kamizelki może być realizowana poprzez wkłady chłodzące czy wentylatory). Jednocześnie kamizelka zabezpiecza tors i plecy przed promieniowaniem słonecznym.

Woda, dużo wody!

Nawet nie ruszaj do pracy bez zaopatrzenia się w bardzo duży zapas wody. Prowadzenie jakichkolwiek robót w upale wymaga regularnego uzupełniania płynów, do czego najlepiej nadaje się woda niegazowana. W ciągu całego dnia powinieneś wypić minimum 5-6 litrów wody, dlatego zainwestuj w co najmniej zgrzewkę napoju.

Krem z filtrem

Wiemy, że profesjonaliście nie przystoi korzystanie z kosmetyków w czasie pracy, ale w tym przypadku ważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Krem z najwyższym filtrem ochroni skórę przed ryzykiem poparzeń słonecznych, które są niezwykle bolesne i często trudne oraz długotrwałe w leczeniu.

Wentylator/cyrkulator

Należy go ustawić w pomieszczeniu, w którym pracownicy spędzają przerwy. Dobrym pomysłem może być również zainwestowanie w wentylator z funkcją nawilżania mgiełką wodną, który daje ogromną ulgę w czasie upałów i może pracować na zewnątrz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.