Pościel bawełniana czy satynowo-bawełniana? Odpowiadamy!

Krzysztof Jagielski
20.03.2020

Pościel jest obok wygodnego materaca i solidnego łóżka, jednym z ważniejszych czynników gwarantujących zdrowy i efektywny sen. Obecnie najchętniej wybieranymi materiałami pościeli są bawełna i satyna bawełniana. Charakteryzują się one licznymi zaletami, które sprawiają, że na rynku dostępne są coraz to nowsze komplety pościeli w pięknych wzorach i kolorach. Którą pościel zatem wybrać?

Zalety i wady pościeli bawełnianej

Pościel bawełniana jest od lat doceniana przez wszystkie panie domu. Wynika to przede wszystkim z naturalnego materiału wykonania, który jest przewiewny i miły w dotyku. Pozwala skórze oddychać, a jednocześnie dobrze odprowadza wilgoć, co jest jedną z najważniejszych zalet dobrej pościeli. Przepuszczalność sprawia także, że nie gromadzą się w niej kurz, roztocza i drobnoustroje chorobotwórcze. Jest przyjemna i delikatna, a jednocześnie odporna na wysokie temperatury. Dzięki temu można ją prać bez obaw, że się zniszczy, usuwając wszystkie drobnoustroje. Plusem pościeli bawełnianej jest także przystępna cena, choć oczywiście wiadomo, że na rynku dostępne są komplety pościeli, które mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Niestety jak każdy rodzaj pościeli, ma ona swoje wady, do których należą możliwość kurczenia się w praniu oraz problematyczne prasowanie. Jednak mimo to jest jednym z najchętniej wybieranych produktów, jeśli chodzi o tekstylia domowe i hotelowe.

Zalety i wady pościeli satynowo-bawełnianej

Pościel satynowo-bawełniana jest innowacyjnym rozwiązaniem, które doceniają konsumenci. Pościel tego typu również zawiera w sobie włókna naturalnej bawełny, które sprawiają, że jest ona naturalna i przewiewna. Jej największą zaletą jest delikatność, jeszcze większa niż w przypadku pościeli bawełnianej. Co więcej, wygląda ona bardzo efektownie i jest atrakcyjna dla oka. Na pewno docenią ją wszystkie osoby, które cenią piękno i estetyczny wygląd swojego domu. Porównując ją z pościelą bawełnianą, warto dodać, że jest ona znacznie mniej podatna na gniecenie, a jej prasowanie jest łatwiejsze. Idealnie sprawdza się zarówno jako pościel na lato, jak i rozwiązanie na chłodniejsze dni. Jej jedyną cechą, która może zniechęcać do zakupu, jest wysoka cena. W zestawieniu z jakością i licznymi zaletami nie powinna jednak być dużym problemem.

Jaką pościel wybrać?

Prawda jest taka, że oba wymienione rodzaje pościeli charakteryzują się podobnymi cechami. Oczywiście mają swoje plusy i minusy. Pościel bawełniana jest bardziej naturalna, a jej cena bardziej przystępna. Z kolei pościel satynowo-bawełniana odznacza się lepszym wyglądem, wymaga mniej pracy, ale jej cena jest wyższa. Kupując tekstylia domowe i hotelowe takie jak pościel lub ręczniki najlepiej kierować się własnym gustem i upodobaniami oraz budżetem. Dla osób, które mają problemy z podjęciem decyzji, jest jeszcze jedno rozwiązanie. Wystarczy kupić oba rodzaje pościeli i przetestować je na własnej skórze. Tylko w ten sposób można dowiedzieć się, co będzie bardziej odpowiednie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać obu rodzajów pościeli. Wszystko zależy tylko od kupującego. Nie można zapominać, że na rynku istnieją także inne alternatywy w postaci pościeli flanelowej, poliestrowej, satynowej. Najlepszą radą podczas kupna jest to, aby unikać sztucznych nieprzepuszczalnych materiałów.

Czym się kierować podczas wyboru kompletu pościeli?

Bez względu na to, czy na naszym celowniku jest pościel bawełniana, czy też satynowo-bawełniana, warto zapoznać się z kilkoma radami na temat wyboru kompletów pościeli. Po pierwsze powinna być ona dostosowana do wymiarów łóżka, kołder i poduszek, jakich używamy. Tylko w ten sposób użytkowanie będzie komfortowe i wygodne. Jak już wspomniano, lepiej wybierać naturalne materiały. Wysoka jakość kupowanej pościeli zapobiegnie także deformacji, odbarwianiu i niszczeniu materiału. Dobra pościel satynowo-bawełniana posłuży naprawdę długo. Podczas zakupów trzeba zwrócić uwagę także na kolorystykę pościeli - warto, aby pasowała do reszty wystroju sypialni.

_________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy AWAKraków

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.