Podstawowe wyposażenie pilarza – co kupić, aby bezpiecznie wykonywać tę pracę?

Marek Szydełko
16.08.2022

Praca pilarza uchodzi za wyjątkowo niebezpieczną i rzeczywiście taka jest. Doświadczeni pilarze wiedzą, jak unikać wypadków. Jedną z kluczowych kwestii jest posiadanie niezbędnego wyposażenia, które w krytycznej sytuacji może nawet uratować życie. Jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę w zawodzie pilarza, to sprawdź, co koniecznie musisz kupić.

Przyłbica ochronna

Przyłbica ma tę zaletę, że bardzo dobrze chroni nie tylko oczy, ale też całą twarz przed drzazgami, kamieniami i piaskiem. Stosowanie przyłbicy to podstawa bezpieczeństwa w zawodzie pilarza. Nigdy z niej nie rezygnuj, zwłaszcza podczas wykonywania pracy w lesie czy na polu uprawnym.

Okulary ochronne

Okulary mogą być alternatywą dla przyłbicy podczas prowadzenia prac statycznie, na przykład cięcia drewna na mniejsze kawałki, gdy ryzyko uszkodzenia skóry twarzy przez np. ostre kamienie jest stosunkowo niskie.

Grube rękawice

Pilarz musi mieć porządne rękawice i na tym nigdy się nie oszczędza. Warto zainwestować w rękawice ze skóry, które zapewniają solidny chwyt, a przy tym dobrze chronią dłonie przed przecięciem, np. w razie zerwania się łańcucha pilarki.

Osłony piszczeli

Wielu pilarzy o nich zapomina, tymczasem takie osłony mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Ich zadaniem jest ochrona nóg przed kontuzjami spowodowanymi np. odskoczeniem piły czy wspomnianym zerwaniem łańcucha.

Buty za kostkę z podeszwą antypoślizgową

Buty to drugi, zaraz po rękawicach, najważniejszy element wyposażenia pilarza. Postaw na solidny model, z podeszwą antypoślizgową, sięgający za kostkę. Takie buty zapewniają dodatkową ochronę przed urazami, jak również kontuzjami spowodowanymi np. nastąpnięciem na nierówne podłoże.

Zatyczki do uszu lub nauszniki

Po kilku godzinach pracy na pewno zrozumiesz, dlaczego tak ważna jest ochrona słuchu. Zatyczki lub jeszcze lepiej nauszniki zapewnią Ci znacznie wyższy komfort pracy w ekstremalnie trudnych warunkach, co przełoży się również na mniejsze zmęczenie pod koniec dnia roboczego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.