Podstawowe wyposażenie elektryka

Maciej Piwowski
27.05.2024

Zawód elektryka nie jest może elitarny, natomiast w dzisiejszych czasach jest nobilitujący. To fach dający gwarancję zatrudnienia, jak i szerokie możliwości rozwijania własnego biznesu. Wymaga to oczywiście pewnych inwestycji na start. W naszym artykule omawiamy podstawowe wyposażenie elektryka.

Narzędzia ręczne

Zestaw podstawowych narzędzi ręcznych obejmuje izolowane śrubokręty w różnych rozmiarach i typach główek (płaskie, krzyżakowe Phillips i Pozidriv, Torx), izolowane szczypce uniwersalne, obcęgi, szczypce tnące boczne oraz szczypce do zdejmowania izolacji, a także zestaw kluczy płasko-oczkowych, najlepiej izolowanych, jak i kluczy nasadowych.

Narzędzia pomiarowe

To kluczowe elementy wyposażenie elektryka. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim miernik wielofunkcyjny (multimetr), detektor napięcia, próbnik napięcia, a także coraz częściej przydającą się kamerę termowizyjną.

Bezpieczeństwo

Wyposażenie elektryka musi również obejmować wszelkie środki ochrony osobistej, takie jak: rękawice izolacyjne, okulary ochronne czy mata izolacyjna zapewniająca izolację od podłoża podczas pracy w niebezpiecznych warunkach.

Sprzęt do pracy z kablami i przewodami

Do tej kategorii zaliczymy przede wszystkim nóż izolacyjny, zaciskarkę do zaciskania końcówek i łączników na przewodach oraz zszywacz kablowy do mocowania kabli na powierzchniach drewnianych i do innych podłoży miękkich.

Pozostałe narzędzia i akcesoria

Podstawowy zestaw wyposażenia elektryka uzupełniają taśmy izolacyjne, latarka czołowa oraz torba do wygodnego przenoszenia narzędzi, jak i pas narzędziowy do przechowywania najbardziej potrzebnych akcesoriów, które trzeba mieć pod ręką.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie