Płytki imitujące drewno: warto je kupić? Poznaj ich zalety i wady

Marek Szydełko
07.12.2018

Coraz więcej osób budujących własny dom decyduje się na instalację ogrzewania podłogowego. To niejako wymusza zachowanie dużej ostrożności w kwestii wyboru materiału do wykończenia posadzki. Co prawda na rynku są już dostępne panele i deski drewniane nadające się do stosowania na ogrzewaniu podłogowym, ale wciąż najbardziej zalecane jest postawienie na ceramikę. Płytki imitujące drewno wydają się być świetnym kompromisem. Czy warto je kupić? W naszym poradniku wymieniamy ich najważniejsze zalety i wady.

Zalety płytek imitujących drewno

Zdecydowanie największą zaletą takich płytek jest fakt, że śmiało można je zastosować na ogrzewaniu podłogowym i nie będzie to powodować żadnych strat energetycznych. Ceramika w naturalny sposób przewodzi ciepło i radzi sobie z tym lepiej niż panele czy nawet drewno.

Płytki imitujące drewno są znakomitym wyborem dla osób, które marzą o drewnianej podłodze, ale zwyczajnie nie mają pieniędzy, by zainwestować w efektowny parkiet. Oczywiście, że nadal mówimy tutaj o imitacji, jednak w porównaniu z panelami (a więc produktem z podobnej półki cenowej) podłoga wykończona płytkami będzie się prezentować po prostu lepiej.

Płytki oferują także typowe dla siebie zalety. Są całkowicie odporne na działanie wysokich temperatur i wilgoci, a więc rozlanie na podłogę gorącej zupy czy herbaty nie zrobi na niej żadnego wrażenia (z panelami już tak różowo nie będzie). Ponadto ceramiczna podłoga jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Można ją odkurzać bez obaw o porysowanie, myć dowolnymi środkami chemicznymi i nawet nie trzeba się przesadnie przejmować dokładnym wyżymaniem mopa.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o trwałości, która jest ogromną zaletą płytek – również tych imitujących drewno. To świetny wybór do intensywnie eksploatowanych pomieszczeń, jak salon czy kuchnia. Płytki nie ścierają się tak, jak panele, nie są podatne na wgniecenia, a uszkodzenia mechaniczne należą do rzadkości (są wynikiem upadku ciężkiego przedmiotu).

Mają też wady

Płytki imitujące drewno na pewno nie każdemu przypadną do gustu. Esteci, którzy preferują wyłącznie naturalne materiały, nie dadzą się „nabrać” i bez trudu odróżnią taką podłogę od np. parkietu. Dlatego przed zakupem płytek radzimy przejść się do sklepu i sprawdzić, jak podłoga wygląda po ułożeniu – nie będzie przykrego zaskoczenia.

Wiele osób podkreśla również, że podłoga wykończona płytkami jest zimna, co jednak w przypadku stosowania ogrzewania podłogowego nie ma żadnego znaczenia. Z kolei latem, gdy panują upały, stąpanie po chłodnej podłodze będzie bardzo przyjemne.

Wspomnijmy również o tym, że płytki imitujące drewno są mniej bezpieczne dla dzieci, co powinni wziąć pod uwagę wszyscy rodzice. Upadek na takiej podłodze jest boleśniejszy niż na panelach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.