Plastikowe donice do kwiatów – czy warto je kupić? Poznaj ich zalety i wady

Remigisz Szulc
06.02.2023

Donice do kwiatów to kosztowny element wystroju domu czy mieszkania. Zwłaszcza te o dużej średnicy i pojemności, które potrafią kosztować nawet ponad 100 złotych za sztukę i więcej. Nic dziwnego, że wiele osób wybiera znacznie tańsze plastikowe donice, które mają kilka ważnych zalet – i nie chodzi tylko o cenę. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Zalety plastikowych donic do kwiatów

Najważniejszą zaletą takich donic i głównym powodem, dla którego budzą duże zainteresowanie, jest niska cena. Donica z tworzywa może być kilkakrotnie tańsza od tej ceramicznej, oczywiście w takim samym rozmiarze. To przemawia do wyobraźni.

Kolejną, typowo użytkową zaletą donic z plastiku, jest niska masa własna. Donice z tworzywa są znacznie lżejsze od ceramicznych, co ma znaczenie w sytuacji, gdy planujemy wsadzić do pojemnika sporej wielkości kwiat i regularnie go przesuwać/przestawiać.

Plastikowe donice mogą się również prezentować całkiem nieźle. Oddzielmy ordynarne, najtańsze osłonki, od porządnie wykonanych, eleganckich donic, które z pewnej odległości mogą nawet imitować te ceramiczne.

Donice z plastiku nie każdemu przypadną do gustu

Zanim pobiegniesz do sklepu kupić plastikową donicę do kwiatów, to najpierw poznaj wady takich osłonek. Przede wszystkim trzeba tutaj wspomnieć o dyskusyjnej estetyce. To, co na pewno możemy Ci rekomendować, to udać się do sklepu stacjonarnego i obejrzeć plastikowe donice z bliska, porównując je z ceramicznymi. Być może okaże się, że propozycja z tworzywa wpadnie Ci w oko.

Pamiętaj również o ograniczonej trwałości donic z plastiku. Są one niestety dość podatne na uszkodzenia mechaniczne. Przypadkowe kopnięcie, upuszczenie donicy czy nawet uderzenie zabawką dziecka może spowodować powstanie zarysowania lub pęknięcie osłonki, która będzie się nadawać już tylko do wymiany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.