Piaskownica dla dziecka: na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Mariusz Siwko
07.10.2020

Piaskownica od zawsze była jedną z najpopularniejszych zabawek dla dzieci. Każdy maluch, a nawet nieco starsze dziecko, uwielbia bawić się w piasku, robić babki i wznosić różnego rodzaju konstrukcje. Stąd rodzice, którzy dysponują własnym ogrodem, bardzo często decydują się na zakup piaskownicy dla pociechy. Wybór jest na tyle duży, że warto skupić się na kilku szczegółach ułatwiających podjęcie decyzji. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Wymiary

Standardowa piaskownica ogrodowa ma wymiary 120x120 cm. Jest to optymalny wybór dla 1-2 dzieci. Jeśli mamy ich więcej lub też często gościmy dzieci znajomych i sąsiadów, to zdecydowanie warto zainwestować w większą piaskownicę. Z kolei mniejsze, najczęściej wykonane z plastiku (typu muszelka), to rozsądny wybór dla jednego dziecka, zwłaszcza w sytuacji, gdy szukamy czegoś na balkon.

Pojemność

Przed zakupem piaskownicy koniecznie trzeba sprawdzić, ile piasku się w niej mieści. Warto się tutaj kierować recenzjami innych rodziców, a nie wskazaniami producenta, bo te często są nazbyt optymistyczne. Do standardowej piaskownicy o wymiarach 120x120 cm mieści się około 250-300 kilogramów piasku, choć to także zależy od jej umiejscowienia oraz wysokości. Pamiętajmy, że ten piasek trzeba jeszcze gdzieś kupić i nieźle się nadźwigać, by wypełnić nim piaskownicę.

Siedziska

Zdecydowanie polecamy zakup piaskownicy wyposażonej w wygodne siedziska dla kilkorga dzieci oraz takie, z których może korzystać także osoba dorosła (zwykle obowiązuje maksymalna waga do 90 kilogramów).

Wygodne zamykanie

Piaskownica powinna mieć możliwość jej szczelnego zamknięcia, co chroni piasek przed zabrudzeniami, a przede wszystkim przed… okolicznymi kotami. Należy się tutaj upewnić, że za zamknięciem piaskownicy poradzi sobie nawet dziecko, bo dobrze jest od razu uczyć je robienia po sobie porządków. Najlepiej sprawdzają się tutaj zamknięcia na zawiasach, które po złożeniu zamieniają się w ławeczki. To bardzo wygodne i estetyczne rozwiązanie.

Materiał, z jakiego została wykonana piaskownica

Tutaj wybór jest ograniczony do dwóch materiałów: drewna oraz tworzywa sztucznego, czyli po prostu plastiku. Trudno jednoznacznie wskazać, która opcja jest lepsza. Drewno na pewno prezentuje się estetycznie i będzie dobrze pasować do przydomowego ogrodu zaprojektowanego w naturalnym stylu. Z kolei piaskownica z plastiku jest o wiele trwalsza, w pełni odporna na warunki atmosferyczne, nie trzeba jej odnawiać i zabezpieczać. Z reguły jednak mieści dużo mniej piasku, przez co nie sprawdzi się do grupowych zabaw.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.