Pełne wyposażenie kuchni to podstawa udanego gotowania

Mariusz Siwko
22.09.2020

Mając na celu przygotowywanie wyśmienitych potraw, a nawet proste, codzienne gotowanie warto wyposażyć swoją kuchnię w sprzęt renomowanych firm, co do których będziemy mieć pewność, że nas nie zawiodą w najbardziej kluczowej chwili. Jaki sprzęt kuchenny warto posiadać w swoim zaciszu domowym, a jaki powinien znaleźć się w profesjonalnej kuchni gastronomicznej?

Kuchnia wyposażenie

Planując remont kuchni lub po prostu chcąc doposażyć swoją obecną kuchnię warto rozejrzeć się za sklepem, gdzie większość potrzebnych rzeczy znajdziemy w jednym miejscu. Zaoszczędzimy w ten sposób czas i pieniądze, skupiając się w pełni na tym, co najważniejsze, czyli wyposażenie kuchni w produkty, które służyć będą przez kolejne lata.

Kuchnia stanowi serce każdego domu i to tam odbywają się najlepsze imprezy, nic więc dziwnego, że powinna stanowić reprezentatywną część domu.

Planując zakupy, warto zwrócić uwagę na takie sprzęty jak:

Zlewozmywaki

Mogą być różnego rodzaju. Granitowe, ceramiczne, stalowe, każdy materiał z którego jest wykonany ma nieco inne właściwości i wygląd. Stal szlachetna należy do najpopularniejszego materiału wykorzystywanego do zlewów kuchennych. Jest ona łatwa do czyszczenia  i odporna na gwałtowne zmiany temperatur. Granitowe zlewozmywaki kuchenne należą do najbardziej trwałych. Ceramiczne natomiast odporne są na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne.

Wybierając zlewozmywak warto się zastanowić czy chcemy zlew kuchenny nakładany na szafkę (najpopularniejsze rozwiązanie) czy też wpuszczany, podwieszany pod blat kuchenny. Niezależnie od wyboru montażu warto dopasować wymiary zlewozmywaka do szafki, biorąc pod uwagę takie dodatki, jak pojemnik na płyn do mycia naczyń z dozownikiem wbudowanym w zlew.

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze zlewozmywaka kuchennego jest ilość komór. To, ile wybierzemy zależy od wielkości kuchni, posiadania zmywarki lub częstości gotowania potraw. Możemy wybrać zlewozmywak jedno, półtora lub dwukomorowy z zamontowanymi ociekaczami lub bez nich.

Baterie kuchenne

Różnorodność kształtów baterii kuchennych sprawia, że nie powinniśmy mieć większego problemu z doborem odpowiedniej do swojej kuchni. Warto zwrócić na funkcje wylewek - mogą być wyciągane, składane (idealne do zlewów montowanych przy oknie), obrotowe, dwufunkcyjne.

Okapy kuchenne

Profesjonalne wyposażenie kuchni nie obędzie się bez okapu kuchennego. Posiada on tryb wyciągu lub pochłaniacza. Pierwszy, wyciąg - wymienia powietrze wewnątrz kuchni na świeże. Drugi, pochłaniacz - filtruje powietrze wewnątrz pomieszczenia. Zadanie okapu jest wyłapywanie pary wodnej, wymieszanej z tłuszczem, dzięki czemu nie osadzają się na przedmiotach w kuchni. Dzięki opakowi kuchennemu można pozbyć się także nieprzyjemnych zapachów z gotowania, jak przypalonej potrawy czy zapachu smażonej ryby.

Płyty grzewcze

Jeśli stawiamy na nowoczesność, warto zakupić płytę indukcyjną zamiast tradycyjnej kuchenki gazowej. Główną zaletą płyt grzewczych jest bezpośrednie podgrzewanie naczyń, co wpływa na szybkość przyrządzanych potraw. Płyta taka jest też bezpieczniejsza od gazowej kuchenki - nagrzewa się ona tylko w wyznaczonym miejscu, reszta blatu pozostaje chłodna, a także nie posiada płomienia, o który można się oparzyć.

Akcesoria

W każdej kuchni powinny znajdować się akcesoria ułatwiające przygotowywanie posiłków. Warto zaopatrzyć się w takie dodatki jak deska do krojenia, ociekacze do naczyń lub kosze do naczyń. Niezbędne też będą sztućce, garnki oraz patelnie.

Wyposażenie kuchni gastronomicznej

Sprawa nieco inaczej się ma w przypadku gastronomii. Tutaj należy postawić na stal nierdzewną, która będzie najbardziej funkcjonalna w miejscu, gdzie ciągle się coś dzieje.

Poza tą drobną zmianą wyposażenie gastronomii jest zbliżone do tego, jakie posiadamy w domach, tylko stworzone jest z myślą o zdecydowanie większej produkcji potraw. Profesjonalne wyposażenie gastronomii ma więc nieco inną funkcjonalność oraz posiada zdecydowanie większe wymiary, by podołać obciążeniu, jakie panuje w kuchni gastronomicznej.

Warto odwiedzić https://comitor.pl w celu zapoznania się z pełną ofertą podstawowego, jak i profesjonalnego wyposażenia kuchni.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.