Parasole męskie idealnym prezentem na jesienne deszcze

Krzysztof Jagielski
12.10.2020

Parasol ma długą historię, obecnie jednak używany jest głównie jako ochrona przeciw opadom deszczu czy śniegu. Parasol męski to również bardzo klasyczny, elegancki dodatek do stylizacji. Na rynku istnieje wiele modeli, jaki więc kupić?

Krótka historia parasola

Z początku parasol miał służyć do ochorny przed słońcem, jak sama jego nazwa wskazuje (z wł. para - przeciw, sole - słońce). W starożytnym Egipcie był atrybutem władzy najwyższej i przedmiotem kultu, podobnie jak w starożytnej Grecji. Natomiast w XI wieku p.n.e. służył w Chinach, Birmie i Japonii jako przeciwsłoneczny dodatek. W średniowieczu parasol zastąpił kaptur, a dopiero w XV wieku we Włoszech nastąpiła druga młodość parasola, a na francuskim dworze stał się bardzo popularnym dodatkiem. Klimat Europy jednak zmusił do zmian w funkcjonowaniu parasola, z chroniącego przed słońcem, stał się chroniącym przed deszczem akcesorium. W 1830 roku w Londynie John Smith wraz z synami otworzył produkcję pierwszych parasoli męskich przeciwdeszczowych. Parasole damskie stanowiły funkcję ozdobną do końca XIX wieku, natomiast do ochrony przed deszczem...służyła im męska dłoń dzierżąca męski parasol.

Rodzaje parasoli

Parasole można podzielić biorąc pod uwagę ich funkcje i przeznaczenie. Pod względem mechanizmu otwierania i składania parasole dzieli się na trzy rodzaje:

  1. Manualne - otwierane i składane są ręcznie. To najprostsze i najtańsze rodzaje parasoli.
  2. Półautomatyczne - otwierają się automatycznie poprzez naciśnięcie przycisku, jednak składa się je ręcznie. To jeden z popularniejszych rodzajów parasoli na rynku.
  3. Automatyczne - otwierane i składane automatycznie poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Najwygodniejsze w użytkowaniu, przez co także najpopularniejsze parasole na rynku. Są też niestety najdroższe.

Jeśli weźmiemy pod uwagę sam mechanizm składania, parasole dzielimy pod względem ilości części składanego drąga. Mamy więc 1, 2, 3 i 4 sekcyjne parasole.

Biorąc pod uwagę przeznaczenie parasola, dzielimy je na:

  1. Parasole przeciwdeszczowe - chronią one przeciw opadom atmosferycznym, nie tylko deszczem ale także śniegiem. Z reguły czasza takiego parasola jest dodatkowo wzmocniona dla ochrony przed wiatrem.
  2. Parasole przeciwsłoneczne - zatrzymują promienie słoneczne, dając cień. Jednocześnie nie chroniąc przed niczym więcej, stanowią z reguły funkcję ozdobną, w szczególności wykorzystywaną przez kobiety, ale do tej kategorii zalicza się także duże parasole plażowe.
  3. Parasole ślubne - wykorzystywane przez panny młode w celach ozdobnych.

Materiały produkcyjne parasoli

W zależności od ceny i jakości parasola możemy spodziewać się wykorzystania różnych materiałów do jego stworzenia. Podstawowym materiałem, który jest wykorzystywany do produkcji parasola jest poliester, ale stosuje się także materiały z użyciem teflonu, nylonu czy satyny.

Do produkcji stelaża parasola wykorzystuje się różnego rodzaju tworzywa. Te najprostsze, najtańsze parasole będą posiadały stelaż aluminiowy, trochę lepsze jakościowo będą korzystały ze stelaża stalowego lub mieszanego (aluminium i stal). Czasem stelaż pokrywa się powłoką tytanową w celu podniesienia trwałości. Droższe modele stelaż wykonany mają z włókna szklanego i węglowego - te materiały wpływają na wytrzymałość stelażu oraz jego wagę (parasole wykorzystujące taki stelaż są lżejsze).

Idealne cechy parasola męskiego

Każdemu mężczyźnie zależy na jakościowym, trwałym produkcie. Nic więc dziwnego w tym, że parasole męskie muszą takie właśnie być. Parasol przeciekający, który ugina się przy pierwszym silniejszym podmuchu wiatru od razu wyląduje w koszu. Solidny stelaż z włókna szklanego, chroniący przed wiatrem i deszczem, nawet tym najbardziej ulewnym - to będzie idealny parasol dla mężczyzny. Parasole męskie w sklepie Pewien Pan mają właśnie te cechy, więc będą idealnym prezentem dla każdego ceniącego wytrzymałe i eleganckie produkty mężczyzny. Parasole składane, automatyczne, półautomatyczne czy manualne, a nawet eleganckie parasole z laską to tylko przykłady szerokiej oferty, dzięki czemu z pewnością znajdzie się taki produkt, który idealnie nada się na prezent dla konkretnego mężczyzny.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.