Pałka teleskopowa – czy można ją legalnie kupić w Polsce?

Piotr Kowalczyk
13.12.2017

Polska jest jednym z krajów, w których obowiązują bardzo ostre przepisy dotyczące pozwolenia na posiadanie broni palnej. W praktyce legalny zakup np. pistoletu jest mocno utrudniony, nad czym ubolewają osoby chcące mieć skuteczne narzędzie do obrony osobistej. Na fali tej potrzeby (która też zauważalnie rośnie w naszym społeczeństwie) narodziła się moda na pałki teleskopowe. Ten sprzęt, wcześniej kojarzony wyłącznie z policją, jest hitem sprzedaży w Internecie. Powstają jednak wątpliwości, czy przypadkiem zakup pałki teleskopowej nie jest w naszym kraju nielegalny?

Nieprecyzyjne przepisy

Nie będziemy przytaczać cytatów z ustawy, ponieważ bez problemu znajdziesz je w sieci we własnym zakresie. Ważniejsze jest to, że polskie prawodawstwo okazuje się być bardzo nieprecyzyjne w zakresie ustalenia, co właściwie spełnia definicję broni.

W teorii pałka teleskopowa jest zaliczona do kategorii broni białej, co oznacza, że na jej posiadanie powinno się uzyskać pozwolenie. Z drugiej jednak strony pojawiają się interpretacje prawników i samej policji, według których pałka teleskopowa o klasycznej konstrukcji nie może być zaliczana do tej samej kategorii, co chociażby „przedmioty przypominające kije bejsbolowe” (taki opis naprawdę znajduje się w przepisach), miecze czy maczety.

Kupić można. Ale czy można użyć?

Sprawa jest na tyle nieoczywista, że tak naprawdę dokładnej wykładni będziemy mogli się spodziewać dopiero w momencie, gdy przed polskim sądem stanie osoba oskarżona o pobicie czy zabicie napastnika przy pomocy pałki teleskopowej. Wówczas to sąd rozstrzygnie, czy właściciel pałki powinien był mieć na nią pozwolenie.

Bezsprzecznie natomiast prawo nie zabrania sprzedawania i nabywania pałek teleskopowych. Wątpliwości mogą natomiast dotyczyć jedynie ich wykorzystania w samoobronie. Jak wiemy, w Polsce prawo do samoobrony także jest mocno nieprecyzyjne, w efekcie czego dochodzi do sytuacji, w których ofiara i napastnik zamieniają się miejscami na sali sądowej.

Czy warto?

Pałka teleskopowa to bardzo skuteczne narzędzie do samoobrony. Problem w tym, że zbyt wiele osób wykorzystuje ją do zupełnie innych celów (przodują w tym pseudokibice podczas tzw. ustawek), stąd też wokół tego sprzętu narosło tak dużo niejasności i kontrowersji.

Sama zasada działania pałki teleskopowej jest bardzo prosta. Rozkłada się ją albo przy pomocy przycisku (pałka sprężynowa), albo poprzez energiczne potrząśnięcie rękojeścią. Pałka jest wykonana z wzmacnianego metalu i ma budowę stożkową.

Można nią wyrządzić bardzo dużą krzywdę, włącznie z zabiciem człowieka przy uderzeniu w głowę lub w krtań. Wiele osób czuje się jednak bezpieczniej nosząc przy sobie lub wożąc w samochodzie ten niepozorny, a niezwykle niebezpieczny przedmiot.

Musisz samodzielnie podjąć decyzję o zakupie pałki teleskopowej, pamiętając o tym, że nie jest to zabawka. Weź przy tym pod uwagę opisane przez nas wątpliwości natury prawnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie