Oświetlenie szynowe: dlaczego warto je kupić?

Andrzej Winnicki
12.01.2021

Oświetlenie pełni niezwykle istotną funkcję w każdym domu. Z jednej strony ma nam zapewniać oczekiwany komfort po zmierzchu, z drugiej natomiast podkreślać estetykę wnętrza i stanowić jego ozdobę. Ze wszystkich tych obowiązków idealnie wywiązuje się oświetlenie szynowe. Jeszcze kilkanaście lat temu stosowano je wyłącznie w biurach, sklepach i obiektach przemysłowych. Obecnie jest gorącym trendem w prywatnych wnętrzach, szczególnie dobrze sprawdzając się w kuchni i salonie. Jakie są najważniejsze zalety oświetlenia szynowego? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Efektowny design

Jeśli szukasz elementów oświetleniowych, które same w sobie będą stanowić niebanalną i od razu rzucającą się w oczy ozdobę wnętrza, to system szynowy jest idealnym wyborem. To wciąż dość rzadko spotykane rozwiązanie w polskich domach, dlatego śmiało można je polecić zwolennikom oryginalnego designu.

Oświetlenie szynowe szczególnie dobrze pasuje do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym, loftowym, ale też ultranowoczesnym. Jest minimalistyczne, nieco surowe, natomiast bez wątpienia budzi pozytywne emocje – choć niekoniecznie u tradycjonalistów.

Funkcjonalność

Jest to zdecydowanie największa zaleta oświetlenia szynowego. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z szyną, w której prowadzone są oprawy oświetleniowe. Dzięki temu rozwiązaniu można je właściwie dowolnie przestawiać i ustawiać pod preferowanym kątem. To super rozwiązanie do salonu, które w zależności od potrzeb umożliwia albo lepsze doświetlenie sofy, albo ściany telewizyjnej, albo stołu jadalnianego. Większość systemów szynowych współpracuje z nowoczesnymi i oszczędnymi diodami LED oraz ściemniaczami.

Możliwość łatwej rozbudowy systemu

Oświetlenie szynowe ma to do siebie, że stanowi konstrukcję modułową. Oznacza to, że w dowolnym momencie możemy rozbudować system o dodatkową szynę i kolejne oprawy oświetleniowe. Nie trzeba więc od razu podejmować decyzji o wyborze konkretnej długości szyny i liczby punktów świetlnych. Jeśli w przyszłości okaże się, że system nie zapewnia optymalnego doświetlenia wnętrza, można będzie bez żadnego problemu – i praktycznie bezinwazyjnie – „dołożyć” kolejne metry szyny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie