Opony premium: czy warto je kupić?

Maciej Piwowski
07.09.2020

Opony marek premium są znacznie droższe od tych budżetowych. Mimo to sprzedają się całkiem nieźle, nawet w naszym kraju, który słynie z kierowców oszczędzających na czym się tylko da. Fenomen opon premium polega na tym, że dają one złudzenie wyższego poziomu bezpieczeństwa. Nie brakuje również takich kierowców, którzy wybierają je, bo w ten sposób podkreślają swój status majątkowy. Czy jednak zakup takich opon rzeczywiście ma sens? A jeśli tak, to w jakich sytuacjach? Zajrzyj do naszego poradnika.

Komu można polecić opony premium?

Przede wszystkim tym kierowcom, którzy w ciągu roku pokonują bardzo długie dystanse, głównie w trasie, rozwijając przy tym duże prędkości. Opony premium na pewno mają sens wtedy, gdy planujemy je intensywnie eksploatować. Lepsza mieszanka gumowa przekłada się na dłuższą żywotność opony, w tym wolniejsze ścieranie się bieżnika. Teoretycznie więc opona z wysokiej półki powinna śmiało pokonać 40-50 tysięcy kilometrów, co jest nieosiągalne dla gum budżetowych (z reguły poddających się po 25-30 tysiącach kilometrów).

Opony klasy premium mogą być  (i najczęściej są) dobrym wyborem dla kierowców preferujących agresywny styl jazdy, wymuszający częste, gwałtowne przyspieszanie i hamowanie z dużych prędkości. W takich warunkach żadna opona budżetowa nie da sobie na dłuższą metę rady, co może skutkować nawet koniecznością wymieniania całego kompletu co roku. Opony z wyższej półki, przynajmniej w teorii, dają nadzieję na to, że przy takim stylu jazdy będzie można je eksploatować przez 2 sezony, a więc większy wydatek powinien się opłacić.

Grupą kierowców, którym można polecić zakup opon klasy premium, są też Ci, którzy regularnie podróżują w trasie, rozwijając prędkości autostradowe (a nawet znacznie większe). W takich warunkach opony są testowane w ekstremalnym zakresie, dlatego dobrze jest mieć na kołach produkty markowe, od sprawdzonych firm. Nie mówiąc już o tym, że gumy premium zachowują się zupełnie inaczej przy dużych prędkościach – są stabilniejsze, zapewniają większą precyzję prowadzenia i niwelują drgania przenoszone na kierownicę.

Kiedy nie warto?

Zakup opon klasy premium jest nadmierną fanaberią w sytuacji, gdy samochód eksploatujemy wyłącznie w mieście, a w dodatku jeździmy pojazdem o stosunkowo słabych osiągach. Przykładowo: kupując gumy z najwyższej półki do miejskiej Corsy z silnikiem 1.0 w żaden sposób nie wykorzystamy potencjału tego ogumienia i będzie to kompletnie niepotrzebny wydatek. W takich sytuacjach w zupełności wystarczające będą markowe opony klasy budżetowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.