Okulary przeciwsłoneczne ze straganu? Sprawdź, dlaczego nie warto ich kupować

Remigisz Szulc
18.09.2023

Większość z nas choć raz kupiła okulary przeciwsłoneczne na straganie, na przykład przy nadmorskim deptaku. Doświadczenia z takimi okularami są różne, natomiast z reguły mało pozytywne. Jeśli potrzebujesz nowych okularów przeciwsłonecznych, to zaopatrz się w nie w salonie optycznym. Dlaczego nie na straganie? Oto kilka powodów.

Niska jakość

Największą zaletą, a jednocześnie wadą okularów przeciwsłonecznych ze straganu, jest ich bardzo niska cena. Nie oczekuj, że za 15-20 złotych kupisz okulary, które posłużą Ci przez kilka lat, będą bardzo wygodne, a przy tym skutecznie zabezpieczą oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.

Brak filtrów

Nie ma możliwości, aby tak tanie okulary przeciwsłoneczne były wyposażone w szkła z filtrem UVA i UVB. Nie wierz w to, co mówi sprzedawca – są to zwykłe soczewki, zwykle plastikowe, które po prostu zostały poddane barwieniu, przez co sprawiają wrażenie bezpiecznych dla oczu. Niestety, to tylko złudzenie.

Jeśli naprawdę chcesz zadbać o komfort i bezpieczeństwo wzroku w słoneczny dzień, to okulary ze straganu nie są dobrą propozycją dla Ciebie.

Brak polaryzacji

Na ten problem zwrócą uwagę osoby, które zakładają okulary przeciwsłoneczne za kierownicą. Jako kierowca musisz dbać o bezpieczeństwo jazdy, w czym okulary ze straganu na pewno Ci nie pomogą. Ich szkła nie mają polaryzacji, przez co musisz się spodziewać nieprzyjemnych, oślepiających rozbłysków, co może doprowadzić do skrajnie niebezpiecznej sytuacji w czasie jazdy samochodem.

Na koniec dodajmy, że porządne okulary przeciwsłoneczne z filtrem i polaryzacją można kupić w salonie optycznym już za około 120-150 zł. Warto polować na promocje pod koniec wakacji, kiedy ceny okularów mogą być obniżone nawet o 40-50 proc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie