Okazyjna cena za telewizor: co może się za nią kryć?

Antoni Kwapisz
17.11.2020

Zakup telewizora, zwłaszcza dużego i „wypasionego” pod względem oferowanych funkcji, to spory wydatek. Większość przymierzających się do tego osób poluje więc na różnego rodzaju okazje, których w ciągu roku nigdy nie brakuje. Zdarzają się nawet z pozoru świetne oferty, kiedy to obniżka na dany model telewizora wynosi kilkadziesiąt procent jego bazowej ceny. Intuicja podpowiada, że nie może to być przypadek. I rzeczywiście – nie jest. Sprawdź, co najczęściej kryje się za bardzo okazyjną ceną za telewizor.

Stara technologia

Świat elektroniki nie tyle się rozwija, co dosłownie pędzi. Wiele technologii już w momencie rynkowego debiutu jest przestarzałych. Można bez wielkiego ryzyka stwierdzić, że telewizor dostępny w sprzedaży od 2 lat jest technologicznym „staruszkiem”. A to właśnie takie modele najczęściej trafiają na wyprzedaże.

Nie będzie to oczywiście wielkim problemem dla osób, które nie zwracają uwagi na nowinki, a zależy im tylko na kupieniu względnie taniego, dużego telewizora z niezłą jakością obrazu. Gorzej, gdy oczekujesz, że telewizor stanie się domowym centrum rozrywki, wykorzystując do tego także funkcje internetowe. W takiej sytuacji radzimy nie ulegać pokusie dokonania okazyjnego zakupu i dobrze sprawdzić, od jak dawna ten konkretny model jest dostępny na rynku.

Przestarzały system Smart TV

Tanie, duże telewizory typu Smart TV łączy jedno: prędzej czy później zaczną irytować użytkowników powolnymi i nieprzydatnymi funkcjami internetowymi. Najczęściej wina leży po stronie zbyt słabego procesora oraz przestarzałego systemu operacyjnego. Może się więc okazać, że chcąc korzystać z funkcji Smart nie będziesz mógł tego robić, na przykład z powodu braku aktualnych aplikacji do streamingu video.

Nie zapominaj również, że przestarzały system Smart TV na pewno nie będzie dalej rozwijany przez producenta. Oznacza to, że po na przykład 2 latach od zakupu zostaniesz z telewizorem, którego oprogramowanie nie jest aktualizowane.

Wysoka awaryjność modelu

Gdy widzisz świetną ofertę na konkretny model telewizora, teoretycznie spełnia on wszystkie Twoje oczekiwania i już masz zamiar pędzić do sklepu, by go kupić, to najpierw poczytaj sobie o nim w Internecie. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten model cieszy się złą sławą wśród użytkowników oraz został ostro skrytykowany przez recenzentów.

Z informacji znalezionych w Internecie możesz się dowiedzieć, że na przykład w tym modelu występuje jakaś irytująca wada fabryczna, system operacyjny jest tak ślamazarny, że nie chce się nawet korzystać z funkcji Smart lub też serwis w Polsce działa tragicznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.