Odkurzacz bezprzewodowy, czyli ułatwiamy sobie sprzątanie!

Magdalena Siwko
06.07.2017

Wśród wielu czynności porządkowych w domu, odkurzanie należy do tych najbardziej znienawidzonych. Narzekamy na wiecznie plączący się przewód, przypadkowe wyrywanie gniazdek, wagę urządzenia i hałas towarzyszący odkurzaniu. Producenci sprzętu AGD już dawno dostrzegli ten problem, czego efektem jest pojawienie się na rynku odkurzaczy bezprzewodowych. Czy warto kupić taki sprzęt? Podpowiadamy!

Jak to działa?

Odkurzacz bezprzewodowy, jak sama nazwa wskazuje, nie posiada przewodu, którym podłącza się go do źródła prądu. Takie urządzenie jest wyposażone we wbudowany akumulator, który – w zależności od klasy sprzętu – pozwala na ciągłą pracę przez 1-2 godziny. Jest to czas w zupełności wystarczający, by odkurzyć nawet spory dom. Gdy akumulator jest już na wyczerpaniu, pojawia się sygnał świetlny przypominający o konieczności podłączenia odkurzacza do ładowania.

Odkurzacze bezprzewodowe dostępne na rynku najczęściej posiadają niewielki pojemnik na zabrudzenia, który wystarczy opłukać wodą. W droższych modelach znajdziemy również filtr HEPA, który jest idealnym rozwiązaniem dla alergików.

Ogromnym atutem odkurzaczy bezprzewodowych jest możliwość odłączenia mniejszej części i swobodne odkurzenie np. kanapy czy dywaników w samochodzie. W ten sposób uzyskujemy urządzenie 2w1, bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu.

W droższych modelach pojawiają się także inne praktyczne funkcje, jak np. automatyczny wskaźnik skuteczności odkurzania czy automatyczne czyszczenie szczotki, dzięki czemu nie ma konieczności ręcznego usuwania włosów z końcówki odkurzacza.

Najważniejsze zalety odkurzaczy bezprzewodowych

Oczywiście największą korzyścią z posiadania takiego odkurzacza jest pożegnanie się z problematycznym przewodem. Dzięki temu urządzenie jest o wiele wygodniejsze w użytkowaniu. Nic nie plącze się pod nogami, odkurzyć można także pomieszczenia, w których nie ma gniazdka. Koniec z obijaniem narożników ścian i wyrywaniem kontaktów.

Poza tym odkurzacze bezprzewodowe są bardziej kompaktowe, a więc łatwiejsze w przechowywaniu. Wystarczy przymocować specjalny uchwyt do ściany czy wnęki szafy, a następnie odwiesić na nim urządzenie.

Dla wielu osób, szczególnie dla kobiet, zaletą jest również niska waga urządzenia. Dzięki temu odkurzanie jest mniej męczące i po prostu szybsze.

Wady?

Na pewno cena. Odkurzacze bezprzewodowe są znacznie droższe od swoich klasycznych odpowiedników i trzeba się tutaj liczyć z wydatkiem rzędu od 500 złotych wzwyż. Należy też pamiętać, że tańsze odkurzacze akumulatorowe nie zapewniają tak dużej siły ssącej, dlatego mogą sobie nie poradzić z wyciąganiem brudów spod komód czy łóżka.

Poza tym po stronie wad trzeba wymienić długi czas ładowania akumulatora – w tańszych urządzeniach jest to nawet kilkanaście godzin (!), co powoduje, że sprzątanie musi zostać dobrze zaplanowane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.