Nie masz paragonu? I tak możesz złożyć reklamację. Sprawdź jak to zrobić

Maciej Piwowski
18.07.2016

Gdy kupujemy w Polsce jakiś towar, to sprzedawca ma obowiązek dołączyć do niego dowód zakupu. Najczęściej jest to paragon, czasami faktura. Mały świstek papieru łatwo jest zgubić, szczególnie po dłuższym czasie. Co w sytuacji, gdy chcemy zareklamować towar, ale nie mamy już paragonu? Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia reklamacji? Absolutnie nie!

Reklamacja bez paragonu? To nie problem

Posiadanie paragonu nie jest niezbędne do złożenia reklamacji – jasno określa to polskie prawo, zgodnie z którym przedmiotem zgłoszenia jest wadliwy towar, a nie paragon. Sprzedawca nie może więc uzależnić uznania reklamacji od tego, czy klient posiada paragon.

Ważne

W wielu sklepach mimo to widać tabliczki informujące, że aby złożyć reklamację konieczne jest posiadanie paragonu. O takich przypadkach warto poinformować Miejskiego Rzecznika Praw Konsumentów lub Inspekcję Handlową.

Co zamiast paragonu?

Oczywiście sprzedawca ma prawo domagać się udowodnienia, że zakup został dokonany w jego sklepie. Rolę takiego dowodu może jednak pełnić np.:

  • wyciąg z konta
  • wydruk z karty kredytowej
  • potwierdzenie zapłaty wysłane na skrzynkę e-mail
  • relacja świadka

Pole do popisu jest zatem spore. Jeśli tylko uda nam się udowodnić, że zakup nastąpił w danym sklepie, to paragon nie jest do niczego potrzebny.

Warto pamiętać

Reklamacja dotyczy towaru i jego niezgodności z umową. Jeśli towar ma ewidentną wadę, to brak paragonu nie może być formalną przeszkodą do skorzystania z prawa konsumenckiego.

Warto zachować paragon

Mimo tego, że prawo stoi po stronie konsumenta, paragon i tak warto zachować. Z prostego powodu. Znacznie ułatwia i przyspiesza złożenie ewentualnej reklamacji. Może być też pomocy w momencie, gdy np. sklep zmienił siedzibę – na paragonie zawsze są podane dane właściciela, po których można go zlokalizować.

Paragony są drukowane na taśmach, a jakość druku pozostawia często wiele do życzenia. Taki paragon może stać się całkowicie nieczytelny już po 1-2 miesiącach od jego wydrukowania. Dlatego dobrą praktyką jest kserowanie paragonów zaraz po przyniesieniu ich do domu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie