Nauka pływania – co kupić dla dziecka na start?

Andrzej Winnicki
28.09.2021

Większości rodzicom bardzo zależy na tym, aby ich pociecha jak najszybciej nauczyła się pływać. Otwiera to szerokie możliwości w zakresie np. spędzania wolnego czasu, wakacji czy dbania o aktywność fizyczną dziecka. Jeśli właśnie startujesz z nauką pływania swojej pociechy, to sprawdź, w jakie akcesoria warto ją zaopatrzyć na dobry początek.

Dmuchane pływaczki

Są niezastąpione na pierwszym etapie nauki pływania. Dzięki nim dziecko czuje się w wodzie bezpieczniej i nie trzyma się tak kurczowo rodzica. Pozwala to mu oswoić się z wodą, a tym samym szybciej robić postępy pływackie – przede wszystkim ćwiczyć prawidłowe ruchy nogami. Dmuchane pływaczki przydadzą się zarówno na basenie, jak i w morzu (choć pamiętaj, że nie pełnią one funkcji pełnoprawnego zabezpieczenia przed utonięciem).

Deska do pływania

Bardzo przydatna na późniejszym etapie nauki pływania, gdy dziecko chętnie wchodzi do wody bez pływaczek i generalnie nie boi się wskakiwać do basenu. Deska super sprawdza się do doskonalenia techniki pływania przy pomocy nóg, pomagając w wypracowaniu dobrych nawyków. Z czasem i tak trzeba będzie z niej zrezygnować, jednak na teraz jest to nieodzowny element wyposażenia małego adepta pływania.

Okularki

W zasadzie powinniśmy byli od nich zacząć, ponieważ idealnie sprawdzają się na początkowym etapie nauki. Podstawowym problemem uczących się pływać dzieci jest to, że do oczu dostaje się im woda – a to powoduje nieprzyjemne szczypanie. Dziecko może się nawet zniechęcić do dalszego doskonalenia techniki. Dlatego od razu zainwestuj w dobrze dopasowane okularki, które ochronią oczy dziecka i pozwolą mu np. podejmować pierwsze próby nurkowania.

Zatyczki do uszu i nosa

Nie są może niezbędne, natomiast mogą być bardzo przydatne, gdy dziecko panicznie boi się wody i narzeka, że wlewa mu się ona do nosa oraz uszu – co każdorazowo powoduje płacz i żądanie natychmiastowego wyjścia z basenu. Na rynku są dostępne wygodne zatyczki do nosa i uszu dla dzieci, kosztują kilkadziesiąt złotych, dlatego warto wyposażyć w nie swoją pociechę.

Koło dla maluszka

Naukę pływania w formie zabaw w wodzie można rozpocząć już na etapie niemowlęcym, kiedy to bardzo przydatne będą różnego rodzaju koła dmuchane. Zapewnią one dziecku maksimum bezpieczeństwa, pozwolą oswoić się z wodą, a rodzicom dadzą też poczucie, że pociecha jest dobrze chroniona. Koło można wykorzystać zarówno w basenie, jak i w jeziorze czy w morzu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.