Namiot plażowy: jaki kupić?

Mariusz Siwko
06.08.2020

Namioty plażowe od kilku lat robią furorę nad Bałtykiem. Stanowią świetną alternatywę dla parawanu, który w odczuciu wielu osób jest synonimem obciachu. Rozkładanie takiego namiotu zajmuje znacznie mniej czasu, jest łatwiejsze, a i samo akcesorium można wygodnie przenosić np. w plecaku czy na ramieniu, co ma znaczenie w sytuacji, gdy musimy codziennie pokonywać spory dystans z pensjonatu na plażę. Oferta namiotów plażowych jest coraz szersza, dlatego warto wiedzieć, czym się kierować przy zakupie takiego akcesorium. Garść wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Łatwość rozkładania

To kwestia, na którą zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Idąc na plażę chcemy wypocząć, a nie fundować sobie dodatkowe nerwy. Dlatego lepiej od razu postawić na taki namiot plażowy, który bardzo łatwo się rozkłada. Nie musi to być wcale namiot tzw. „2-sekundowy”, który sam przyjmuje docelową konstrukcję. Łatwe w rozkładaniu są również namioty ze stelażem. Nasza rada? Przed zakupem warto wybrać się do sklepu stacjonarnego i na próbę rozłożyć sobie kilka dostępnych namiotów, aby przekonać się, który z nich jest pod tym względem najbardziej komfortowy.

Rada

Warto również sprawdzić rozmiar namiotu po złożeniu – im jest mniejszy, tym lepiej i tym wygodniej będzie się go przenosić.

Odporność na podmuchy wiatru

Na plaży z reguły wieje, a już szczególnie nad Bałtykiem. Aby uniknąć sytuacji, w której namiot po prostu odfrunie wraz z zawartością, należy zainwestować w taki mający solidne mocowania do podłoża (najlepiej, aby w zestawie znajdowały się długie śledzie).

Pojemność

To już kwestia indywidualna, ponieważ wszystko zależy od tego, do czego właściwie ma nam służyć namiot plażowy. Jeśli zamierzamy w nim trzymać tylko torbę i ubrania na zmianę, to w zupełności wystarczy mały namiot przedsionkowy. Jeśli jednak chcemy, aby namiot pełnił funkcję schronienia przed wiatrem, słońcem czy nagłym deszczem, to należy dobrać jego wielkość do liczby osób, które będą z niego korzystać.

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym

Najtańsze namioty plażowe wypadają pod tym względem bardzo blado i nie zapewniają praktycznie żadnej ochrony przed promieniowaniem UV. Jeśli jest to ważne kryterium wyboru, należy dokładnie sprawdzić stopień ochrony deklarowany przez producenta, pamiętając przy tym, że podstawą zabezpieczenia skóry przed poparzeniami słonecznymi jest stosowanie kremów z filtrem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.