Najgorsze zakupy do firmy, jakich dokonują początkujący przedsiębiorcy

Antoni Kwapisz
15.11.2021

Założenie własnej firmy dla wielu osób jest zwieńczeniem wieloletniej kariery. Nie brakuje jednak i takich przedsiębiorców, którzy od razu rzucili się na głęboką wodę, na przykład zaraz po ukończeniu szkoły czy studiów. I to właśnie te osoby są szczególnie podatne na uleganie pięknej wizji królewskiego życia właściciela firmy, choć w praktyce jest im do tego wciąż bardzo daleko. Takie myślenie objawia się m.in. dokonywaniem kompletnie niepotrzebnych zakupów do firmy, mających na celu tylko zaspokojenie potrzeby posiadania czy podbudowanie własnego ego. Kilka przykładów omawiamy w naszym poradniku.

Samochód dobrej klasy

To wręcz sztandarowy przykład nieprzemyślanego zakupu, na jaki pozwala sobie mnóstwo początkujących przedsiębiorców. Owszem, może być tak, że samochód jest potrzebny w Twojej działalności, natomiast pytanie brzmi: czy naprawdę musi to być auto wysokiej klasy, które wziąłeś w leasing kilka miesięcy po zarejestrowaniu firmy? Mamy poważne wątpliwości.

Wielu przedsiębiorców niestety nadal utożsamia posiadanie eleganckiego samochodu z sukcesem w biznesie, chcąc w ten sposób zachować pozory. Tymczasem wystarczy wejść na dowolny portal ogłoszeniowy i sprawdzić, jak dużo jest ofert odstąpienia leasingu i wynajmu długoterminowego, aby przekonać się, że takie podejście zgubiło już niejednego właściciela firmy.

Najnowszy sprzęt elektroniczny

To jasne, że prowadząc dziś biznes potrzebujesz komputera i telefonu. Założymy się jednak, że masz już taki sprzęt i wcale nie potrzebujesz najnowszego. Nie jest przecież tak, że w momencie, gdy zaczniesz pracować na MacBooku czy dzwonić do klientów z iPhone’a, to Twój biznes nagle urośnie w siłę. Takie myślenie jest krótkowzroczne i może Cię szybko doprowadzić do problemów finansowych.

Eleganckie meble biurowe

Nawet jeśli zacząłeś prowadzenie biznesu od wynajmu biura, to zanim nie osiągniesz stabilności finansowej i nie pozyskasz odpowiedniej liczby klientów nie powinieneś wydawać pieniędzy na ekskluzywne wyposażenie. Na taki krok mogą sobie pozwolić tylko mocne biznesy, których właściciele są już na etapie inwestowania w rzeczy poprawiające komfort, a niekoniecznie wydajność pracy. Na samym początku w zupełności wystarczy Ci proste, tanie biurko i regał na dokumenty.

Wyposażenie stanowisk pracy, których jeszcze nie masz

Świetnie, że już myślisz o rozwoju i zatrudnieniu pracowników, ale kupowanie elementów wyposażenia nieistniejących stanowisk pracy trudno nazwać inaczej niż ryzykanctwem. Nie wiesz przecież, w jakim czasie uda Ci się zwiększyć zatrudnienie. Lepiej więc nie doprowadzać do sytuacji, w której kosztowne wyposażenie stoi i się kurzy, nie zarabiając na siebie i stanowiąc jedynie pusty koszt.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.