Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie opon całorocznych?

Jerzy Biernacki
06.09.2022

Opony całoroczne, nazywane też wielosezonowymi, to hit sprzedaży w naszym kraju. Właśnie ten segment ogumienia rośnie u nas jak na drożdżach. Coraz więcej kierowców przekonuje się do pomysłu zakupu gum wielosezonowych, co jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i wygodniejszym – m.in. zwalnia z konieczności odwiedzania wulkanizacji dwa razy do roku. Szukasz opon całorocznych dla siebie? Sprawdź, na które parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie takiego ogumienia.

Przyczepność na mokrej nawierzchni

Informację na ten temat znajdziesz w specyfikacji i na karcie opony, czego wymagają unijne przepisy. W przypadku opon wielosezonowych nie ma co liczyć na perfekcyjną przyczepność na mokrej nawierzchni – tylko jeden obecnie produkowany model może się pochwalić parametrem „A”. Takim przyzwoitym minimum jest natomiast parametr „B”. Pamiętajmy, że w polskich warunkach klimatycznych najczęściej jeździmy właśnie po mokrej nawierzchni.

Przyczepność na śniegu

Od opony wielosezonowej powinniśmy wymagać przede wszystkim dobrego zachowania w warunkach zimowych, choć niekoniecznie w kopnym śniegu, z którym mamy stosunkowo rzadko do czynienia. Tutaj znów dobrym wyborem będzie opona o parametrze „B”.

Poziom głośności

Wielu kierowców nie zwraca na to uwagę, tymczasem pamiętajmy, że opona wielosezonowa zawsze jest wyraźnie głośniejsza na suchym asfalcie w porównaniu z typową oponą letnią. Jeśli nie chcesz narzekać na nieprzyjemny szum podczas jazdy, to szukaj opony o jak najniższym parametrze głośności wyrażonym w decybelach.

Symbol alpejski

Ten symbol, przedstawiający płatek śniegu na tle góry, informuje nas o tym, że opona spełnia podstawowe parametry bezpieczeństwa i przyczepności w warunkach typowo zimowych. Dzięki temu można na takich oponach jeździć zimą po krajach europejskich, w których obowiązuje nakaz sezonowej wymiany ogumienia na zimowe. Uwaga! Symbol alpejski to coś zupełnie innego niż oznaczenie M+S.

Rodzaj zastosowanej mieszanki

Na rynku można dziś znaleźć zarówno opony wielosezonowe o typowo zimowej mieszance (przystosowanej do warunków letnich), jak i te z mieszanką letnią (przystosowane do warunków zimowych). Musisz się dobrze zastanowić, na czym najbardziej Ci zależy – jeśli np. dużo podróżujesz autostradami, to lepszym wyborem dla Ciebie może być model letni o parametrach opony zimowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie