Na co zwrócić uwagę wybierając trampolinę ogrodową dla dziecka?

Marek Szydełko
08.07.2019

Trampolina ogrodowa to świetny sposób, by zapewnić dziecku masę zabawy i ruchu na świeżym powietrzu. Tego typu sprzęt stał się już standardowym elementem wyposażenia ogrodów Polaków. Przymierzacie się do zakupu trampoliny ogrodowej, ale nie wiecie, jaką wybrać? W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze elementy, na które trzeba zwrócić uwagę.

Dopuszczalne obciążenie

Jeśli z trampoliny ma korzystać tylko jedno dziecko, to spokojnie można poprzestać na modelu o dopuszczalnym obciążeniu do 75 czy 90 kilogramów (ta druga trampolina nada się też dla dorosłego lub dwójki większych dzieci). Na rynku są już też dostępne trampoliny, które wytrzymują obciążenie do 150 kilogramów. Warto wziąć je pod uwagę, jeśli mamy więcej dzieci lub też pociecha często zaprasza przyjaciół.

Średnica

Mogłoby się wydawać, że im większa jest średnica trampoliny, tym lepiej. Nie zapominajmy jednak, że taki sprzęt zajmie sporo miejsca w ogrodzie i będzie problematyczny w przechowywaniu w okresie zimowym. W przypadku małych ogrodów, do 500 m2, sugerujemy wybór trampoliny o średnicy około 200-250 cm. Jeśli nie musicie się ograniczać, dostępne są modele o średnicy grubo przekraczającej 300 cm – wciąż rozsądne cenowo.

Stabilność stelaża

Ciężko będzie ją ocenić tylko na podstawie internetowego opisu produktu. Dlatego dobrym pomysłem jest wybranie się do jakiegoś sklepu stacjonarnego i sprawdzenie, czy zastosowany stelaż jest odpowiednio wytrzymały i stabilny. To od „podwozia” trampoliny w dużej mierze zależy bezpieczeństwo użytkowników.

Siatka zabezpieczająca

Jest niezbędnym elementem wyposażenia trampoliny, jeśli będą z niej korzystać dzieci (siatka nie jest konieczna w przypadku trampoliny przeznaczonej dla dorosłych). Warto zwrócić uwagę na to, czy siatka jest wykonana z porządnego materiału i czy posiada dwa zabezpieczenia: zamek oraz klamry. Słupki, co których mocuje się siatkę, muszą być zabezpieczone pianką.

Dodatkowe wyposażenie

W przypadku wysokiej trampoliny, z której mają korzystać małe dzieci, zdecydowanie warto zainwestować w drabinkę (może być dołączona do zestawu). Osobno trzeba natomiast dokupić kotwy do mocowania trampoliny. Sprzęt może się wydawać ciężki, ale naprawdę wystarczy mocniejszy podmuch wiatru, by trampolina wylądowała na ogrodzeniu (pół biedy, jeśli w tym czasie nikt nie będzie z niej korzystać). Porządne kotwy można kupić w cenie około 100 złotych za komplet i jest to inwestycja, którą naprawdę warto ponieść.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.