Na co zwrócić uwagę przed zakupem boksu dachowego?

Maciej Piwowski
11.10.2021

Boks dachowy jest bardzo przydatnym akcesorium samochodowym – szczególnie z punktu widzenia większej rodziny. Dzięki niemu możemy znacząco zwiększyć pojemność bagażową auta, zabrać ze sobą na wakacje przedmioty, które nie mieszczą się w kufrze (np. hulajnogi czy wózek), a także przewieźć narty na zimowy wyjazd. Na co warto zwrócić szczególną uwagę wybierając boks dachowy dla siebie? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Długość i szerokość boksu

Zaczynamy od kwestii technicznych, które jednak mają decydujący wpływ na to, jaki boks będziesz mógł zamontować na dachu swojego samochodu. Koniecznie sprawdź jego wymiary, aby nie doszło do sytuacji, w której np. przednia część boksu będzie nachodzić na szybę czołową i ograniczać Ci widoczność. Jeśli poza boksem chcesz przewieźć na dachu także rower, to wybierz kufer o odpowiedniej szerokości (niektóre boksy potrafią zająć całą powierzchnię dachu).

Oczywiście wymiary boksu dopasowujemy także do swoich potrzeb, a konkretnie do przedmiotów, jakie planujemy w nim przewozić. Jeśli są to narty, wówczas musisz sprawdzić długość największej pary i pod tym kątem szukać odpowiedniego kufra dachowego.

Dwustronne otwieranie

Jest to bardzo przydatna funkcja, dostępna w droższych boksach dachowych, ale na pewno warta dopłacenia. Dwustronne otwieranie ułatwia pakowanie kufra oraz wyjmowanie z niego poszczególnych przedmiotów. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyższych samochodów, np. typu SUV, gdzie z jednej strony pojazdu byłoby Ci trudno optymalnie zapakować boks.

Sposób montażu

Na pewno warto skupić się na boksach wyposażonych w prosty i szybki system montażu na belkach dachowych. Najlepszą opcją jest system szczękowy – nie tylko zapewnia on błyskawiczne i solidne zamocowanie kufra do uchwytów, ale też umożliwia zastosowanie tego samego boksu na praktycznie dowolnym bagażniku dachowym, niezależnie od szerokości belek.

Dopuszczalna ładowność

Jeśli planujesz przewozić w boksie ciężkie przedmioty lub zapakować go do maksimum na rodzinny wyjazd, to koniecznie sprawdź ładowność modeli, którymi się interesujesz. Zwykle markowe boksy mogą jednorazowo przewieźć do 75 kilogramów ładunku, przy czym musisz jeszcze pamiętać o dopuszczalnej ładowności bagażnika dachowego oraz samego dachu.

Kształt boksu

Im bardziej opływowy tym lepiej, ponieważ daje to nadzieję, że boks nie będzie generować potężnego szumu podczas jazdy z większą prędkością. Najkorzystniej pod tym względem wypadają kufry nisko zawieszone nad dachem, o dużej sztywności i dynamicznej sylwetce.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.