Na co zwrócić uwagę kupując nowe opony samochodowe?

Antoni Kwapisz
19.03.2018

Opony są kluczowym elementem decydującym o bezpieczeństwie jazdy. Ich dobrego stanu nie zastąpią żadne systemy elektroniczne. Mimo to wciąż wielu polskich kierowców decyduje się na zakup używanego ogumienia niewiadomego pochodzenia lub wybiera opony z najniższej półki cenowej. To podstawowy błąd, który może się zemścić na drodze. W tym poradniku podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę kupując nowe opony samochodowe, by w ten sposób znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Hamowanie na mokrej nawierzchni

Jest to bardzo ważny parametr zarówno dla opon zimowych, jak i letnich. Żyjemy w warunkach umiarkowanego klimatu, dlatego częste deszcze nie są u nas czymś niezwykłym. W praktyce więc o wiele ważniejsze jest to, aby opony zapewniały dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni niż na suchej.

Warto poszukać opon o klasie minimum B, a ideałem będzie klasa A, Takie ogumienie znacząco poprawia komfort jazdy po mokrej, a więc śliskiej nawierzchni oraz ogranicza ryzyko wpadnięcia w poślizg. Absolutnym minimum powinna być tutaj klasa C.

Opory toczenia

Od tego parametru w dużej mierze zależy to, ile paliwa będzie zużywać silnik samochodu. Wielu kierowców kompletnie nie przykłada do tego wagi, tymczasem dobre opony o niskim oporze toczenia rzeczywiście pozwalają znacząco zredukować spalanie. Niestety, modele o najniższych oporach zwykle mają gorsze parametry hamowania i przyczepności – trzeba więc tutaj znaleźć złoty środek.

Optymalnym wyborem będą więc opony o klasie C, które pozwalają ograniczyć zużycie paliwa, a jednocześnie nadal zachowują się bardzo przewidywalnie na drodze.

Hałas

Kupno głośnych opon na pewno będzie się kierowcy odbijać czkawką – i to przez kilka sezonów. Generowany hałas jest szczególnie uciążliwy podczas jazdy w dłuższej trasie, ze znaczną prędkością. Wówczas do uszu kierowcy i pasażerów będzie docierać nieprzyjemne buczenie, przypominające nieco dźwięk zużytego łożyska.

Przed zakupem opon warto więc zwrócić uwagę na normę emisji hałasu, która jest wyrażona w decybelach. Względnie ciche jest ogumienie, które generuje hałas poniżej 70 dB. Obecnie spotyka się także przedstawienie graficzne, które określa poziom hałasu według normy unijnej. Jeśli w opisie opony widnieje znaczek z głośnikiem i trzema kreskami, to mamy do czynienia z naprawdę głośnym ogumieniem.

Kryterium wyboru opon na pewno nie powinna być tylko cena. Jeśli chcesz zaoszczędzić, to zdecyduj się na zakup poza sezonem (letnie opony kup jesienią lub zimą, zimowe w wiosną lub latem). Wówczas można upolować modele klasy Premium w cenie opon budżetowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.