Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu?

Jerzy Biernacki
16.05.2023

Wiele osób preferuje samodzielne zaprojektowanie i wykonanie ogrodu. Jest to ambitne podejście, które może dać mnóstwo satysfakcji i przynieść niebotyczne oszczędności – zwłaszcza, gdy rozłożymy sobie realizację tego planu na kilka lat. Zwykle największe trudności sprawia niedoświadczonym ogrodnikom wybór odpowiednich roślin. Na co należy zwracać uwagę przy zakupie? Oto kilka wskazówek.

Preferowane stanowisko

Na dobry początek zawsze warto sprawdzić, jakie stanowiska preferuje dana roślina – słoneczne, półcieniste, cieniste etc. Pozwoli to uniknąć błędów przy zakładaniu ogrodu i najgorszej rzeczy dla ogrodnika: marnotrawienia roślin. Dodatkowo należy zweryfikować preferowany przez daną roślinę rodzaj podłoża – może się okazać, że trzeba będzie je np. zakwasić.

Wymiary dojrzałej rośliny

Oczywistym kryterium wyboru roślin do przydomowego ogrodu jest to, czy po dojrzeniu nadal będą się mieścić na danym stanowisku. Radzimy bardzo dokładnie sprawdzić, czy roślina rzeczywiście sprawdzi się w przygotowanym dla niej miejscu i czy np. za 2-3 lata nie będzie wymagać przesadzenia z uwagi na chociażby kolizję z innymi okazami.

Okres kwitnienia

Jeśli wybierasz rośliny ozdobne, kwitnące, to koniecznie zadbaj o to, aby mieć w ogrodzie okazy kwitnące w różnych okresach. Dzięki temu Twój ogród będzie się prezentować zjawiskowo od wczesnej wiosny do późnego lata.

Wymagania w zakresie pielęgnacji

Na tę kwestię szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnowanie roślin. Jeśli np. masz w ogrodzie słabą glebę, a nie możesz też codziennie obficie podlewać terenu zielonego, to nie wybieraj roślin wymagających utrzymywania wilgotnego podłoża.

Przyjazność owadom zapylającym

Coraz więcej osób zwraca na to uwagę – i bardzo dobrze! Przydomowe ogrody powinny być przyjazne owadom zapylającym, od których pracy zależy przecież także nasza przyszłość. Stąd warto więc w ogrodzie jak najwięcej roślin kwitnących i tym samym przyciągających np. pszczoły.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie