Na co uważać kupując nowe opony samochodowe?

Mateusz Nowak
12.12.2019

Zakup kompletu nowych opon do samochodu jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Nic więc dziwnego, że w Polsce wciąż świetnie ma się rynek używanego ogumienia. Z punktu widzenia zdrowego rozsądku znacznie lepiej jest jednak kupić nowe opony, które gwarantują określone przez producenta parametry i są wolne od różnego rodzaju defektów wpływających na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Kupując nowe opony samochodowe trzeba jednak uważać na kilka pułapek zastawionych przez sprzedawców. Przeczytasz o nich w naszym poradniku.

Rok produkcji

Opony są wykonane z grumy, a guma podlega procesom starzeniowym. Bardzo niska cena kompletu nowego ogumienia często jest spowodowana odległą datą produkcji opon. Warto wiedzieć, że nawet jeśli „gumy” mają głęboki bieżnik, ale zostały wyprodukowane 5-6 lat temu, należy je po prostu wymienić. Nie ma zatem sensu inwestować w komplet, który długi czas spędził w magazynie, często przechowywany w niewłaściwych warunkach.

Okazje z Allegro i OLX-a

Zaskakująco tanie komplety nowych opon można znaleźć na popularnych portalach ogłoszeniowych. Jeśli cena oferowana przez sprzedawcę jest o 30-40% niższa od tej, jaką mają oficjalne sklepy, to powinna się nam zapalić lampka ostrzegawcza. Prawdopodobnie opony są stare, niepełnowartościowe lub pochodzą z podejrzanego źródła.

Opona „z grupy”

To stary trik sprzedawców, którzy wiedzą, że kierowcy zwracają baczną uwagę na markę producenta opon. Bardzo dobrą opinią cieszy się m.in. ogumienie Continental. Problem w tym, że ten koncern ma w swojej grupie także innych, znacznie mniej renomowanych producentów. Sprzedawca może więc deklarować, że oferuje opony „z grupy Continental”, które jednak jakościowo znacznie odstają od tych faktycznie wyprodukowanych przez Continental.

Ryzykowna gra w Chińczyka

Chińskie opony dosłownie zalały polski rynek i cieszą się coraz większą popularnością. Trudno się dziwić, skoro są zaskakująco tanie. Oszczędność rzędu 50-60 złotych na pojedynczej oponie przemawia do wyobraźni. Pamiętajmy jednak, że za niską ceną zawsze się coś kryje i tym czymś z reguły jest adekwatna jakość. Nieprzypadkowo zdecydowana większość chińskich opon otrzymuje marne noty w testach. Taka oszczędność może więc wyjść kierowcy bokiem w krytycznej sytuacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.